والدينم به خاطر اخلاق مادر خواستگارم مخالف اين امر هستند!

پرسش:

مي خواهم با يكي از فاميلهايم ازدواج كنم ولي والدينم به خاطر اخلاق مادر ايشان مخالف اين امر هستند لطفا مرا راهنمايي كنيد.

پاسخ:

با سلام و احترام

در پاسخ به سؤال شما، مطالبي را با دو هدف 1- روشنگري، 2- توصيه‏هاي عملي. خدمتتان تقديم مي‏نماييم وانتظار ما از شما دوست عزيز دانشجو به عنوان يك فرد تحصيل‏كرده آن است كه با تكيه بر شناخت و آگاهي صحيح بهتوصيه‏هاي ارائه شده صد در صد پاي‏بند باشيد تا به ياري خداوند متعال سعادت قرين زندگي شما باشد،انشاءاللّه‏.
- روشنگري:
1- برادر دانشجو، شريك زندگي بايد براساس يك الگو و ويژگي‏هايي انتخاب گردد و بدون ترديد شما هر شخصيرا به عنوان دوست خود انتخاب نمي‏كنيدتا چه رسد به همسر و شريك زندگي كه يك عمر بايد به پاي يكديگر سربگذاريد و در فراز و نشيب‏هاي روزگار همراه هم باشيد به ويژه آن كه همسر تنها يار و ياور آدمي و سينه او گنجه اسرار وآمال شما و وجودش كشتزار پرورش نسل شماست، لذا بايد به اهميت و حساسيت نقش همسر بيش از پيش توجهنموده و واقف باشيد و براساس معيارهاي معين شده و مورد نظر وي را برگزينيد.
2- دوست عزيز، معيارها و ويژگي‏هاي يك همسر ايده‏آل دو دسته هستند يكي ويژگي‏هاي عمومي كه هر فردمسلماني مد نظر دارد و ديگري معيارهاي شخصي و خصوصي كه شخص شما نسبت به وجود آن در همسرتانعنايت داريد، مثلاً مانند شاغل بودن يا نبودن و يا طبقه اجتماعي و... به هر حال لازم است ابتدا ويژگي‏هاي فرد موردنظر خود را ابتدا ليست و فهرست نماييد. پرواضح است كه ويژگي‏هاي خصوصي و فردي مورد نظر را بايد خود تدارككنيد و بنويسيد ولي ويژگي‏هاي عمومي را از كتاب‏هاي تأليف شده در اين موضوع به دست آوريد.
پس از طريق دو منبع فوق بايد ابتدا خصوصيات همسر خود را ليست كنيد و از آن‏جا كه همه اين ويژگي‏ها ازاهميت يكسان برخوردار نيستند بايد به هر يك امتياز و ضريب بدهيد و چه بسا شرط اساسي وجود داشته باشد كهنمي‏توان از آن چشم‏پوشي نمود ولي براي تأمين برخي ويژگي‏ها از برخي ديگر مي‏توان صرف نظر كرد. به هر حالويژگي‏هاي ليست كرده و هر يك از آنها را اولويت‏بندي نموده و ضريب دهيد و آنگاه به فرد مورد نظر براساس امتيازيكه كسب مي‏كند نمره بدهيد، چنانچه شرايط اساسي را واجد باشد و امتياز لازم را احراز نمايد او را به عنوان همسرخود برگزيند.
در اين مورد مي‏توانيد از كتابهاي زير كمك بگيريد و به شكل كامل‏تري از مطالب ضروري درباره ازدواج آگاهي پيداكنيد.
1- انتخاب همسر ابراهيم اميني
2- آيين همسرداري ابراهيم اميني
3- خانواده متعادل شرفي
4- خانواده متعادل صافي
5- نظام حيات خانواده در اسلام بهشتي
6- ازدواج آسان محمد اشتهاردي
7- بهشت خانواده مصطفوي
- توصيه‏هاي عملي:
الف) در ازدواج آنچه نقش اساسي دارد، تفاهم زن و شوهر است كه يكديگر را درك و به هم اعتماد داشته باشندوبراساس اين تفاهم و اعتماد عشق جلوه‏گر مي‏شود. حال اگر دختر مورد نظر با شما به اين درجه از تفاهم رسيده باشدبي‏ترديد كج‏خلقي ديگران حتي والدين او در رفتارش تأثير نخواهد گذارد چرا كه براساس تفاهم و اعتماد او پي بردهاست كه بايد به خواست شوهرش تن دهد و اين همسر است كه امروز مشكل‏گشا و مأمن اوست و با دست شستن ازهمسر و ناراحت كردن او مشكلي حل نشده بلكه بر مشكلات او افزوده مي‏شود چه او ميداند كه بايد با هر فردي بهشكل خاص رفتار كند و او را راضي نگه‏دارد. البته بايد اين درك از طرف شوهر نيز به كف آمده باشد، بنابراين اگر دخترمورد نظر واجد تمام شرايط يك همسر ايده‏آل [بر اساس مطالب بالا [هستند و از جمله به درك متقابل از شوهر وزندگي اشتراكي رسيده‏اند، ازدواج با وي مانعي ندارد چرا كه براساس اين شرط او ديگر از رفتار زشت و ناپسند ديگرانمتأثر نشده و در پي خواست آنها نيست و به زندگي اشتراكي مي‏انديشد و هر يك از مادر و پدر و شوهر را به زبان خودراضي نگه‏داشته و خواسته‏ها و انتظارات آنها را تأمين مي‏سازد و به هيچ قيمتي از شوهر دست نمي‏شويد.
2- توصيه ديگر ما آن است كه شما مي‏توانيد بدون اشاره به فرد خاصي و ايجاد حساسيت اين بينش را در فردايجاد كنيد و يا اگر وجود دارد آن را تقويت كنيد و راه ايجاد آن اينگونه است كه وي را به نقش همسر در زندگي واهميت زندگي اشتراكي آگاه سازيد و با روشنگري ذهني او را به وظايفش در خانواده واقف نماييد، چه بسيار افراديكه با درك صميميت و محبت طرف مقابل در برابر تمام افراد ديگر ايستاده‏اند و نظام ارزشي خود را از دست نداده‏اند.پس با ايجاد بينش (بدون قضاوت و حساسيت‏آفريني) نسبت به وظايف، نقش هر يكي از همسر و اهميت زندگياشتراكي درك او را تقويت كنيد تا بيشتر به فكر زندگي باشد.
3- دوست عزيز سعي كنيد در زندگي اشتراكي هرگز خوبي‏ها و بدي‏هاي شخصي را به حساب شخص ديگرنگذاريد و حتي نقل نكنيد تا چه رسد به آن كه در صدد تلافي و جواب دادن باشيد و اين نكته در تمام مراحل زندگياشتراكي فراموش نكنيد.
4- از طريق يك واسطه ابتدا نظر مساعد خانواده خود را جلب نماييد.

 

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

وبگــــــــــردی طلبۀ پاسخگو

حمایت از سایت

برای حمایت از سایت لوگوی زیر را در سایت خود درج نمایید.

جدیدترین مطالب سایت