دو خواستگار همزمان دارم نمیدونم کدوم رو انتخاب کنم چکار کنم؟

پرسش:

با سلام و خسته نباشید خدمت شما

اینجانب دختری 25 ساله اهل تهران  با پدر و مادری تحصیل کرده از امریکا و مذهبی هستم

. 1 خواهر و 2 برادر بعد از خود دارم و اکنون قصد ازدواج دارم که 2 خواستگار دارم ؛

اولی پسری 26 ساله ، با تحصیلات حسابداری و مدیر فروش یک شرکت خصوصی است ؛ که به جهت مسائل و تحقیقات سیاسی از طریق اینترنت آشنا شدیم که با توجه به معیارهای ایشان مبنی بر چادری بودن همسرشان و ... از من خواستگاری کردند بعد ها متوجه عقاید سیاسی و مذهبی اش شدم که اهل نماز و روزه و مطالعه که حوزه بعضی از مطالعاتش با من مشترک است و برادر بزرگترش ازدواج کرده و 2 برادر کوچکتر از خود دارد ؛ خانواده اش نیز تحصیلکرده می باشد و برخی از دوستان و همکاران پدرم نیز آشنا و مراوده دارد؛  اما بدلیل امتحانات پایان ترم خواستم تا کمی صبر کند ضمناً به دلیل سفرهای خارج از کشور پدرشان ، زمان خواستگاری به تعلیق افتاد.

 در این زمان خواستگار دیگری با معرفی یکی از آشنایان برایم آمد که ؛

پسری 27 ساله با تحصیلات دیپلم و کار آزاد اهل تهران با یک خواهر بزرگتر و برادر کوچکتر از خود و مثل خودمان تبریزی هستند بنابراین خانواده ام پذبرفتند . سپس در تحقیقات اولیه و صحبت کردن پدرم با ایشان متوجه شدیم که برای نماز چهارچوب خاص خودشان را دارند (نماز نمی خواند) و روزه نیز برایش مشکل است و نمی تواند تشنگی را تحمل کند . البته 10% مغازه را نیز با حضرت ابوالفضل شریک است و ... و حق الناس و راستگویی برایش بیشترین اهمیت را دارد ... و همسری می خواهد که فقط برای خودش باشد و بیرون از منزل آرایش نکند . به لحاظ مالی وضعیت خوبی دارد و سیگاری نیز نمی باشد . البته دامادشان مومن است و مادرشان نیز خانم خوبی هستند ، و پدرم می گوید شاید بتوانم درستش کنم ( البته نمی دانم تا چه حد این حرف پدرم جدی بود).

 اضطراب خواب شب را از من گرفته است .هر دو از من جواب می خواهند و من نمیدانم کدام را انتخاب کنم . ضمن اینکه قکر میکنم مورد اولی بیشتر به من و خانواده ام نزدیکتر است . اما در کتابی خوانده ام ازدواجهای سنتی موفق تر است . لطفاً سریعتر راهنمایی ام کنید .

با تشکر

پاسخ:

با سلام و عرض ادب خدمت شما خواهر گرامی 

در ابتدا خدمت شما عرض کنم يكى از سپرهاى قوى براى حفظ دين، ازدواج است. تسريع در امر ازدواج فايده‏ هاى فراوانى دارد و تأخير آن زيان‏هاى بسيار. كم‏ تر عاملى پيدا مى‏شود كه به اندازه فساد و انحرافات جنسى، به نوجوانان و جوانان لطمه بزند. اين مفاسد لطمه هايى مى ‏زند كه در كل زندگى و در طول عمر انسان تأثير سوء دارد. حال كه ازدواج مفيد و لازم است، بايد ببينم معيارهاى يك همسر خوب چيست؟که البته قبلا هم در یک پست مطالبی را عرض کردیم.

در انتخاب همسر بايد متوجه باشيم مى‏ خواهيم كسى را انتخاب كنيم كه يك عمر در كنار او زندگى كنيم. نبايد اين مسئله مهم از روى احساسات و بدون دقت و مشورت انجام گيرد، زيرا اگر انسان دچار همسر ناشايست يا نامتناسب و ناهماهنگ شود، كارش بسيار مشكل خواهد بود. مبادا با خود بگويد: فعلاً ازدواج مى‏ كنم و اگر در آينده نتوانستيم با هم زندگى كنيم، با طلاق از هم جدا مى‏شويم.

براى انتخاب همسر بايد معيارهايى داشته باشيم؛ يعنى دختر و پسر، بايد ملاك‏ها و ميزان هايى داشته باشند و بدانند چه همسرى، با چه مشخصات و چه صفاتى مى‏خواهد؟ مى‏توان ملاك‏ها و معيارها و خصوصياتى را كه در انتخاب همسر بايد در نظر گرفته شود، به دو قسم دسته بندى كرد:

2.آن هايى كه شرط كمال هستند و براى بهتر و كامل‏تر شدن زندگى اند و بيشتر به سليقه و موقعيت افراد بستگى دارند.مانند زیبایی وغیره

به طوراختصار درباره آنها بحث مى‏كنيم:

.1تديّن و ديندارى، كسى كه پاى بند دين نيست، تضمينى وجود ندارد كه پاى بند رعايت حقوق همسر و ادامه زندگى مشترك باشد. اگر يكى ديندار و ديگرى بى دين باشد، زندگيآنان روى سعادت را نخواهد ديد. سعادت بدون ديانت محال است. اگر هر دو بى دين باشند، باز تضمينى وجود ندارد كه رعايت حقوق يكديگر را بنمايند. البته منظور از ديندارى و تديّن اين است كه پاى بند كامل به اسلام داشته باشند و اسلام را با جان و دل پذيرفته و در عمل به آن كوشا باشند، نه تدين سطحى و بى ريشه و بى عمل.

پيامبر(ص) به شخصى كه مى‏خواست ازدواج كند، فرمود: "عليك بذات الدين؛ (1) بر تو باد كه همسر ديندار بگيرى".

در مورد ديگرى فرمود: "كسى كه با زنى به خاطر ثروتش ازدواج كند، خداوند او را به حال خودش وامى‏گذارد و كسى كه فقط به خاطر زيبايى با زنى ازدواج كند، دراو امور ناخوشايند خواهد ديد. كسى كه به خاطر دين و ايمانش با او ازدواج، خداوندهمه آن امتيازات را برايش فراهم خواهد كرد".(2)

دين دار بودن، به اين است كه داراى صفات ذيل باشد: عفت، حجاب، حيا، نجابت، اخلاق خوب، خوش حرف و خوش زبان بودن، اهل نماز و مناجات، علاقه‏مند به قرآن و اهل بيت پيامبر(ص)، ترس از خدا داشتن، آبرونگه‏دار بودن، اسراف كار نبودن و...

2.اخلاق خوب از ويژگى‏ هاى لازم و اساسى براى همسر است. منظور از اخلاق خوب تنها خنده رويى و خوش خلقى نيست، بلكه به معناى اخلاق اسلامى داشتن و نفس اماره را تهذيب كردن است.

پيامبر(ص) فرمود: "اذا جاءكم من ترضون خُلقه و دينه فزوّجوه و ان لا تفعلواتكن فتنة فى الارض و فساد كبير؛(3) با كسى كه اخلاق و دينش مورد پسند باشد، ازدواج كنيد. اگر چنين نكنيد، فتنه و فساد بزرگى در زمين به وجود خواهد آمد".

فردى از امام رضا(ع) سؤال كرد: براى دخترى خواستگارى آمده كه بد اخلاق است. آيا دخترم را به او بدهم؟ حضرت فرمود: "لا تزوّجه ان كان سيئى الخُلق؛(4) اگر بد اخلاق است، دخترت را به او نده".

نمونه خلاق بد، لجاجت و يكدندگى، تكبر نسبت به همسر، بى ادب بودن، بى وفايى، كينه توزى، سوءظن داشتن، سبكى و هرزگى، كم ظرفيتى و بى تابى، با محبت نبودن و بد چشم بودن است.

3. شرافت خانوادگى: منظور از شرافت خانوادگى، شهرت و ثروت و موقعيت اجتماعى نيست، بلكه منظور نجابت و پاكى و تدين خانوادگى طرفين است، زيرا ازدواج با يك فرد مساوى است با پيوند با يك خانواده و فاميل ايجاد و يك نسل. در ازدواج و انتخاب همسر معقول نيست كه انسان بگويد: من مى‏خواهم با خود اين فرد زندگى كنم و كارى به كار خانواده‏اش ندارم. لذا پيامبر(ص) فرمود: "انظر فى أى شى تضع ولدك فان العرق دساس؛ نيك بنگر كه فرزندت را در كجا قرار مى‏دهى، زيرا نطفه و ژن‏ها و خصوصيات ارثى، خواه ناخواه منتقلف مى‏شود و تأثير مى‏گذارد".

پيامبر(ص) فرمود: "بنگريد چه كسى را به همسرى بر مى‏ گزينيد، زيرا فرزندان، شبيه و مانند دايى هايشان مى‏شوند".(5)

4. زيبايى: زيبايى نيز يك امتياز است و در شيرينى و سعادت زندگى زناشويى تأثير به سزايى دارد. اگرانسانى، قيافه ظاهرى و اندام همسرش را نپسندد و او را دوست نداشته باشد، ممكن است به طور ناخواسته به او ستم و جفا كند و از او بهانه و ايراد بگيرد و زندگى را بر او تلخ نمايد.

به همسران سفارش شده است كه خود را براى هم بيارايند و يكديگر را اشباع و ارضا كنند تا زندگی شیرین تر شود و از انحرافات و مفاسد مصون بمانند.

5.كفو همديگر بودن: سنخيت و تناسب و همتايى در علم و سواد و دين و ايمان و فرهنگ و فكر و اخلاق و تحصيلات علمى و سن و مال اگر در تمامى جهات تناسب بيشتر باشد، مشكلات خانوادگى كم‏تر خواهد بود.(6)

بر اساس معیارهایی که بیان شد ، به نظر می رسد مورد اول ترجیح دارد ؛ زیرا از نظر مذهبی با شما هم خوانی دارد.البته تنها نماز خواندن نشانه دینداری نیست التزام عملی به اسلام لازم است.در این جهت تحقیق بیش ترکنید. اما مورد دوم که نماز نمی خواند و به این نماز نخواندن عادت کرده هر چند از مزیت هم زبانی برخوردار است گزینه مناسبی نیست و ازدواج سنتی با توجه به زمان حاضر (عصر ارتباطات ) و نزدیک شدن فرهنگ ها  به همدیگر ، از امتیازات رده آخر حساب می شود .ملاک های  فکری و اخلاقی  و دینی مهم تراست. اینکه گفته اند شما می توانید او را عوض کنید هر چند امری ، ممکن است ولی تضمینی در آن نیست چون ترک عادت مشکل است و نقد را به نسیه نمی توان فروخت .در شرائط کنونی آرامش خود را حفظ کنید و از شتاب در تصمیم گیری پرهیز کنید هر دومورد را زیر نظر داشته باشید و در مورد دوستانشان تحقیق نمایید که این ملاک خوبی برای شناخت افراد است.به خدا توکل کنید و از او کمک بخواهید 

منابع:

1. وسائل، ج 14، ص 30.

2.وسائل، ج‏14، ص 31.

3. همان، ص 51.

4.بحار، ج‏100، ص 235.

5.جواهر،ج 29، ص 37.

6. على اكبر مظاهرى، جوانان و انتخاب همسر، با تلخيص و اضافات.

نظر خود را اضافه کنید.

به عنوان مهمان می توانید درباره این موضوع نظر دهید.

0
نظرات شما نیاز به تایید مدیریت دارد.

نظرات (36)

 • مهمان - zzz

  سلام من اولا عاشق احمد بودم و بعدها عاشق مهدی شدم احمد ی پسر سر ب زیره و میدونم دوستم داره اما روش نمیشه بگه اما مهدی بم پیام داد و منم چون اونو دوس داشتم بش گفتم ک عاشقشم اما حالا ک یاد نگاه پاک احمد میفتم دلم میگیرد از طرفی میترسم اگه ب احد جواب مثبت بدم مهدی بش بگه ماجرایه دوستیمونو چون اونا خیلی با هن دوستن لطفا بگین چیکار کنم خواهش میکنم

 • سلام
  به نظرم شما به درد مهدی میخورید. بزارید احمد که سر بزیره دختری بهتر بگیره.

 • مهمان - رویا

  خیل خیلی ازتون ممنونم که به سوالاتم جواب میدید... فقط ی مشکل دیگه ام هست اونم اینه که من ی خواهر دارد که 4سال از خودم بزرگتره و به همین دلیل خانواده ام اجازه نمیدن کسی رسما بیاد خواستگاریم البته خودم در مورد هردو گزینه با خواهرم صحبت کردم اونم با گزینه دوم بیشتر موافقه. اون با ازدواج من مشکلی نداره ولی تو نه خانواده اجازه میدن نه خودم دوس دارم قبل از خواهر بزرگم ازدواج کنم احساس میکنم بی احترامی به اون
  ================
  پاسخ:
  با سلام
  نه اینطور نیست که بی احترامی باشه. الان و در این سن شما موقعیت های ازدواج مناسب دارید و هر چقدر سن بالاتر بره احتمال وجود خواستگار مناسب کمتر می شود.چرا که ممکنه چند سال موقعیت ازدواج برای خواهرتون پیش نیاد.
  اگر اجازه دادند حتما ازدواج کنید اما می تونید تو عقد بمونید.

 • مهمان - مهمان

  سلام خسته نباشید.گزینه دوم هم تحصیلاتش بیشتره هم از نظر اخلاقی مردتره(اراده ش قوی تره)البته برداشت خودمه،تا قبل از اینکه بهم پیشنهاد بده خوشم میومد ازش ولی حالا خیلی دو دل شدم احساس میکنم نمیتونم باهاش راحت باشم. ولی هیچ قولی بهم نمیده مثلا میگم من شهرستان شما زندگی نمیکنم میگه به شرایط بستگی داره ولی گزینه اول هرچی من بگم قبول میکنه.باتشکر
  ================
  پاسخ:
  با سلام و ادب
  گزینه دوم بهتره و اجازه بدید رسما بیان خواستگاری تا جزئیات مثل کار و سربازی و ... بیشتر مشخص بشه
  موفق باشید

 • مهمان - رویا

  سلام خسته نباشید.دختری هستم 21ساله دانشجوی ترم 5رشته بهداشت.4سالی می شود که یکی از پسردایی هایم به من پیشنهاد ازدواج داده او خیلی عاشق و دلباخته من است اون دیپلم است وادامه تحصیل نداده 6ماه از من کوچکتر است و سرباز است البته هرازگاهی پیشنهادشوتمدید میکنه.جدیدا یکی دیگر از پسر دایی هایم به من پیشنها داده که تحصیلاتش مهندسی مکانیکه البته اونم بیکاره تازه میخاد بره سربازی ازم خواسته 2سال منتظرش بمونم میگه که سه ساله به من فکر میکنه.خانواده ام ایشون رو بیشتر می پسندند.نمیدونم الان گیر کردم لطفا کمکم کنین.فقط زود بهم جواب بدین ممنون
  ===============
  پاسخ:
  با سلام
  صرف این توضیحات که نمیشه گفت کدوم بهتره. باید ببینید خانواده کدوم بهتره, از نظر اخلاق و رفتار و شخصیت و مذهبی بودن کدوم بهتره و به علاقه خودتونم نگاه کنید و تصمیم بگیرید.

 • با عرض سلام و خسته نباشید .
  حدود 3 هفته پیش خواستگاری داشتم که باصحبت و تحقیق هامون به این نتیجه ها رسیدیم :
  از نظر مالی فرهنگی سیاسی و اصالت خوانواده ها هم سطح همیم .
  خانواده ای نجیب و از هر کس که پرسیدیم هیچ کس ازشون بدی نگفتند .
  مادرون و خواهرشون نماز میخونن اما خودش و باباش اهل نماز خوندن نیست ، دلیلش هم میگه واسه خاطر اینکه این جور کارا همش عادته و خدا کاری به نماز ما نداره .
  از نظر کار و استقلال مالی اوکی هست.
  خودم 21 سال دارم ایشون 28 سال دارن.
  از نظر اخلاقی حرف ندارن.
  کمکم کنین ، ممنون
  ===================
  پاسخ:
  سلام
  بستگی به خودتون داره .
  اگر اهل نماز و مذهب هستید و براتون مهمه این مسائل این آقا به دردتون نمیخوره چون همانطور که این به باباش رفته بچه های شما هم مثل این آقا میشند.
  اما اگر خودتون اهل نماز نیستید یا هستید اما براتون ملاک و مهم نیست ایرادی نداره.
  موفق باشید

 • مهمان - نیلو

  سلام
  دختری 26ساله با تحصیلات عالیه هستم اهل تهران متاسفانه تا به حال خواستگاران زیادی داشته ام که هیچکدام هم کفو من نبوده اند به غیراز یکنفر که مثل من تحصیلات عالیه دارد دوره ی سربازی را گذرانده و درحال حاضر با شرکایش شرکت ساختمانی دارد و مستقل فعالیت میکند،هزینه های زندگی اش را خودش میپردازد و با پدرش مشکل دارد.خانواده اش مخالف انتخاب ایشان هستند و دلیل آن را اصالت خوانواده من عنوان کرده‌اند(ما لر هستیم اما 20 سالی. میشود در تهران سکونت داریم)دلیل دیگر مخالفت پدرش حس ششم است!! درهرصورت پدرم او را دوست دارد. و اذعان دارد شخص محترمی است که پدرش با او لجبازی میکند،او میخواهد به تنهایی و. بدون خوانواده ازدواج کند.سوال من اینست با توجه به شرایط سنی خودم و منطقی بودن انتخابم کار درستی است او را بدون پدرش قبول کنم؟(خوانواده ی من تحصیل کرده و معتقد سطح اقتصادی معمولی پدر ایشان بیسواد بدون شغل با مصرف زیاد مشروب،البته سلامت. پسر برای ما محرز میباشد و معرفی شده هستند)
  ==================
  پاسخ:
  با سلام و ادب
  تصمیم گیری در این مورد در حد این توضیحات مختصر بسیار مشکل هست.
  ابتدا توصیه میکنم هر دوی شما باهم مشاوره حضوری برید و ببینید نظر نهایی اونها چیه.
  اما نظر بنده این هست که شما به این آقا بگید تمام سعی و تلاش خودش رو برای رضایت خانواده اش بگیره .حتی شده با واسطه گری دیگران
  اگر راضی نشدند و نسبت به آقا پسر اطمینان دارید که بعده ها پشیمان نمی شود ازدواج ایراد ندارد.
  موفق باشید

 • مهمان - فهیمه*

  سلام
  5ماه پیش جریان خواستگار سابقمو براتون تعریف کردم. اون عقد کرد و ازدواج ولی متاسفانه داره از زنش جدا میشه.
  میدونه من دوسش دارم . حالا دوباره میگه باهم بحریم شاید واسه ازدواج به تفاهم برسیم . داره از زنش جدا میشه.
  من باهاش میحرفم . تفاهم نداریم ولی دوسش دارم. بهش گفتم باهاش ازدواج نمیکنم. ولی میگه دوس داشتنم الکیه
  دوسش دارم
  میترسم باهاش ازدواج کنم بعد پشیمون شم
  ...
  ==================
  پاسخ:
  با سلام
  بر فرض فکر کنه الکی باشه وقتی شما یقین دارید تفاهمی ندارید و به مشکل بر میخورید این رابطه اشتباهه ادامه اش.
  حتی اگر نفاهم هم داشته باشید باز درست نیست.مگر صحبت در حد شناخت و همانند صحبت خواستگاری.
  تکلیف خودتون رو مشخص کنید زودتر.

 • مهمان - رها

  سلام، معذرت میخوام بازم مزاحمتان شدم دو تا سوال داشتم 1) چه توسلی به حضرت ولیعصر مجربه؟ 2) گفتن ذکر یونسیه فقط در حالت سجده اثر داره؟ غیر حالت سجده نه؟؟برادر عزیز به دعای شما ایمان دارم خواهشا حتما دعام کنید...

  ======================
  با سلام و عرض ادب
  خواهش میکنم مراحمید.
  به نظرم بهترین توسل نماز خود حضرت که در مفاتیح هست همراه روضه حضرت زینب سلام الله هلیها عالی باشند.
  ذکر یونسیه در هر حال اثر دارد و ثوابی خواهد داشت اما در سجده بیشتر سفارش شده و کسی که نتواند سجده کند نشسته هم بگوید کفایت سجده رو دارد.
  بزرگوارید شما بنده کسی نیستم ولی چشم حتما دعا میکنم.
  موفق باشید

 • مهمان - رها

  سلام
  مشکل مریضیمه، ببخشید بیشتر نمیتونم توضیح بدم... دعام کنید شما که پیش حضرت ولیصر آبرو دارید...

  =========================
  پاسخ:
  نه خواهش میکنم.
  بنده که آبرویی ندارم اما خودم و همه دوستان حتما براتون دعا میکنیم و ان شالله به زودی خدا شفا بده و بهتر بشید.

 • مهمان - رها

  سلام
  حاج آقا من بازم به سایت شما سر زدم عالی شده، برادر عزیز دعام کنید خیلی حالم بده...

  =========================
  سلام و عرض ادب
  بله خوشحال شدم رها خانم.
  ممنون لطف دارید.
  چرا چی شده؟مشکل چیه؟

 • مهمان - من

  سلام.خسته نباشید. من به کمک شمانیاز دارم.وخوشحالم که باسایتتون آشنا شدم. راستش من دوستپسری دارم که5ساله همو میخایم.وهمه خانوادهامونم میدونن وموافقم هستن.اما بدلیل مشکلات مالی هنوز نمیتونن بیاین خواستگاری. این شوهر اینده من تا پارسال هروقت نیازبود توی خواب حس جنسیشون ارضامیشد.اما حدود1ساله که اصلا ارضا نمیشوند.وفشار جنسی زیادی روشونه.وچون هم خودش اهل خودارضایی نیست وهم2تامون اهل زنا وگناه نیستیم نمیدونیم چجور باید این حس زیادو برطرف کنیم.خواهش میکنم یه راه حل به من بدید.خیلی عصبی شده و ضمن اینکه ایشون پزشکی میخونن و تمرکز زیادی واسه درس خوندن هم ندارن.ممنون از شما

  پاسخ طلبه پاسخگو:
  سلام
  من قبلا جواب سوال شما رو داده بودم در نظرات سوال کرده بودید و عرض کردم:
  جنب شدن در خواب که اختیاری نیست هر وقت بخواد جنب بشه.
  ببینید با توجه به اینکه هر دو مذهبی هستید حیفه به گناه کشیده بشید و نافرمانی خدا رو بکنید.
  درسته خانواده شما در جریان هستند اما مادامی که صیغه محرمیت با اجازه پدر شما نخوانید رابطه تون حرام هست و خدا راضی نیست.
  اگر واقعا چنین قصدی دارید و خانواه هم میدانند با اجازه اونها تا مدتی موقتا محرم باشید تا به گناه نیفتید.
  و الا این شما هستید که ضرر میکنید و خیلی از پسران در این دوره کنار میکشند و دختر ضربه میخوره حتی اونهایی که بدتر از لیلی و مجنون بودند شما که جای خود دارید.
  موفق باشید.

 • مهمان - رها

  سلام حاج آقا ببخشید میخواستم به فهیمه بگم من هم عین شرایط شما رو داشتم، خواستگار تهران داشتم خودم هم حالا پایان نامه ارشدم را مینویسم اما خواستگارم با درس خوندنم مخالف بود به خاطر درسم نتونستم به ....جواب مثبت بدم باور کن شاگرد اولم وشدیدا به درس علاقه مندم، پسره خیلی خوشگل و همه ی شرایط یه مرد ایده آل رو داشت ... باور میکنی حالا پشیمان هستم ....خواهر عزیزم من سنم از شما بیشتره نماز اول وقت اکثرا میخونم ؛ خدا قبول کنه چهار ساله هر شب زیارت عاشورا، نماز شب هم می میخونم درسته من هم مثل شما بعضا ناراحت میشم ولی باور کن همیشه رضاضیم به رضایش خیلی از امام حسین ازدواجم و خواستم درسته بهم نداد ولی باور کن روزبه روز محبتم به امام حسین بیشتر میشه چون زیارت عاشورا هر شب میخونم ...خیلی از عبادتهممو هنوز نمینویسم اصلا هم دوست ندارم به کسی بگم ...فهیمه جان نه من شما رو میشناسم نه شما منو میشناسی ناامید نباش من مطمئنم خدا جبران میکنه...خواهر کوچک شما

  پاسخ:
  سلام
  ممنون.ان شالله همه مثل شما ایمان قوی داشته باشیم.
  چند روز دیگه عازم حرم آقا امام رضا هستم حتما براتون دعا میکنم.

 • مهمان - فهیمه *

  سلام علاوه بر شما به رها خانوم هم سلام میکنم ممنون که برام پیام گذاشتی . نمیدونی چقد خوشحال شدم که دیدم حرفمو بدون منظور فهمیدی . امیدوارم خدا هم دل تورو شاد کنه منم خودمو به خدا سپردم بعضی شبا گریم میگیره بهش میگم خدایا من که با یه نماز غفلیه و یا زیارت عاشورا که واسه دل خودم میخونمو با اینکه تو به این چیزا احتیاج نداری ولی احساس باکلاسی میکنم چون حس میکنم خدا دوسم داره از خدا خواستم تنها نمونم از تنهایی میترسم از اینکه سربار خانوادم باشم ... ممنون رها جان امدوارم به حق امروز که میلاد امام حسن عسگری هست هر مشکلی داری حل شه حاج آقا لطفا واسه منم پیش امام رضا دعا کن و سلاممو به آقا برسون. ممنون

  پاسخ طلبه پاسخگو:
  سلام
  چشم حتما

 • مهمان - رها

  سلام حاج آقا من کجا و ایمان قوی کجا!!!! با این حرفتون خیلی شرمم شد...خواهش، همین را برام بخواهید ایمان قوی

  پاسخ:
  سلام
  شکسته نفسی نفرمایید
  ان شالله همگی به ایمان قوی برسیم.

 • مهمان - فهیمه*

  سلام خواستگار تهرانیم تماس گرفتن که آخر هفته بیان ولی نیومدن . همون که قرار بود کارمو بخاطرش ول کنم. ...

  پاسخ:
  سلام
  شاید مشکلی پیش اومده.
  نیومدند هم مهم نیست شاید صلاح نیست.شما به خدا بسپار.

 • مهمان - فهبمه *

  سلام امیدوارم حالتون خوب باشه یه سال پیش یه خواستگار داشتم بدلیل خیلی مذهبی بودن جواب رد دادم الان باز به طور اتفاقی دیدمش و باهاش خرف زدم شمارشو گرفتم و بهش پیام دادم . به نظرتون کارم درسته؟ گفت ظاهرش اینجور نشون میده وگرنه مذهبی بودنش به دلشه خیلی احساساتی و تنهاس ولی اشاره ای از خواستگاری نکرد بهش گفتم به حرفاش گوش میدم چون گفت تنهاس

  پاسخ طلبه پاسخگو:
  سلام
  ممنونم از لطف شما.
  مسلمه که کار غلطی بوده و این یعنی مقدمات و زمینه های انحراف و گناه.
  شما نسبت به تنهایی او وظیفه ای ندارید و این دلسوزی شما رو شیطان ایجاد میکنه.
  در کل براتون منفعتی نداره این رابطه و جزء ضرر چیزی نیست.
  شما دیگه جوابی ندید و کاری بهش نداشته باشید خواست دوباره میاد خواستگاری.

 • مهمان - رها

  سلام حاج آقا من بازم به سایتتون یه سر زدم خوش به حالتون چه حوصله ای دارید!!!!!! من اونقدر مشکل دارم ... یا صاحب الزمانم فهیمه جانم شما خوبی؟ دعام کن یه مشکل دارم..

  پاسخ طلبه پاسخگو:
  سلام و ادب
  ممنون از حضورتون.
  وقتی بحث انجام وظیفه است و درد دین حوصله معنی پیدا نمی کند.
  زندگی با مشکلاتش زیباست و ما رو مستحکم می کند.نباید کم بیارید و با اعتماد به نفس باید حلشون کنید.
  ان شالله که مشکل همه حل بشه برای شما هم همینطور.

 • مهمان - رها

  سلام، حاج آقا حرفاتون درست، ولی به قول حاج آقای ف... همه اکثرا مشکل دارن ولی بعضی ها اونقدر مشکل دارن که از مشکلات خسته شدن من تو اون حالتم، تو این قسمت اکثرا بچه ها از ازدواج نوشتن نه خدا شاهدی ، من تازگی یه مشکلی پیدا کردم که شوهر نکردن یادم رفته، باور کنید خیلی صبرم زیاده ولی بعضی وقتا واقعا کم میارم...این مشکل کلافم کرده... یا صاحب الزمان اغثنی


  پاسخ طلبه پاسخگو:
  سلام
  نمیدونم مشکلتون چی هست و چرا بوجود اومده اما در هر حال ما باید مقاومت داشته باشیم و بر این مشکلات غالب بشیم نه عکسش.
  سعی کنید با مشاوره و دقت و صبر از این گردنه با سرافرازی عبور کنید که اینها همگی رتبه های مادی و معنوی شما رو افزایش میده.

 • مهمان - رها

  سلام، حاج آقا حرفاتون درست، ولی به قول حاج آقای ف... همه اکثرا مشکل دارن ولی بعضی ها اونقدر مشکل دارن که از مشکلات خسته شدن من تو اون حالتم، تو این قسمت اکثرا بچه ها از ازدواج نوشتن نه خدا شاهدی ، من تازگی یه مشکلی پیدا کردم که شوهر نکردن یادم رفته، باور کنید خیلی صبرم زیاده ولی بعضی وقتا واقعا کم میارم...این مشکل کلافم کرده... یا صاحب الزمان اغثنی

 • مهمان - رها

  سلام حاج آقا خیلی از شما متشکرم مشکلم طوری نیست که مشاور و ... حل کنه فقط امیدم به خدا و حضرت صاحب الزمانه... یا صاحب الزمان اغثنی یا صاحب الزمان ادرکنی و المستعان و بک یابن الحسن شما هم لطفا دعام کنید...

  پاسخ طلبه پاسخگو:
  سلام
  خواهش میکنم ان شالله درست میشه.همه دوستان دعاگویتان هستیم.
  سعی کنید ختم صلواتی به همراه حدیث کساء بگیرید بسیار مجرب است.
  بعد نماز صبح هم هر روز 25 مرتبه سوره نصر رو بخونید.

 • مهمان - رها

  سلام حاج آقا اگه ناراحتتون کردم حلالم کنید...

  پاسخ طلبه پاسخگو:
  سلام
  نه خیر بزرگوارید.

 • مهمان - فهمیه*

  سلام ممنون از راهنمائیتون چشم هرچی شما بگین منو دوستم دخترای معمولی هستیم و کم رو با زیاده رو در دین نیستیم ولی این آقا تعصب مذهبی داره . هرچند حق با ایشونه ولی از لحاظ اعتقادی در یک سطح نیستیم. امروز پیام نداده منم شمارشو از گوشیم پاک کردم که وسوسه نشم پیام بدم. چون خودم تنهام تنهایی اونو درک میکنم. میدونم اون تقصیری نداشت خودم شروع کننده بودم. برامون دعا کنین لطفا هم من هم رها . البته واسه این آقا بیشتر . مرسی

 • مهمان - رها

  سلام حاج آقا باور کنید اونقدر درس و سمینار منو مشغول کرده حالا جوابتونو کامل خوندم حاج آقا ختم صلواتو چه طور بگیرم؟؟ یه سوال از شما؟ به نظرتون گناهم بیشتره این همه گرفتارم؟ یا اینکه اگر نبود میلی چرا جام مرا بشگست لیلی؟؟ به نظرتون کدوم گزینه هست یک یا دو؟

  پاسخ طلبه پاسخگو:
  سلام
  خواهش میکنم.اگه بتونید با چند نفر از دوست و آشنا جمع بشید و 14 هزار صلوات با هم بفرستید و بعد حدیث کساء رو بخونید.
  بندگان مومن و خوب خدا که گناهی نمی کنند و مراقبت دارند غالبا از باب دوم هست که مشلات براشون بوجود میاد.

 • مهمان - رها

  سلام حاج آقا با این حال خراب چند بار به سایتتون اومدم چرا جواب منونمیدید؟؟ البته ببخشید..

  پاسخ طلبه پاسخگو:
  سلام
  ان شالله که بهتر میشید.
  ببخشید فرصت نشد زودتر جواب بدم.

 • مهمان - رها

  سلام متشکر از شما خیلی حالم خرابه، خیلی هم صبر دارم، اگه طوریم شد حلالم کنید... ولی آرزوی دیدار حضرت مهدی تو دلم موند.. خدا حافظ دوستان

 • مهمان - فهیمه*

  سلام
  نمیدونم چی بگم. بغض کردم .
  ممنونم رها جان ممنونم

 • مهمان - .

  خدا برا همه ازدواج را آسان کند. برا ما که نشد انشالا برا دیگران بشه.

  پاسخ طلبه پاسخگو:
  ان شالله.
  برای شما به امیدا خدا میشه و زندگی تشکیل میدید.

 • مهمان - .

  سلام حاج آقا خسته نباشید.تبریک خیلی سایتتون زیباست و عجیب تر از همه احسن به حوصله شما.
  من هم دختر مذهبی هستم.خواستگار خوبی داشتم قرار بود همین عید غدیر عقد کنیم اوایل خانواده آقا پسره خیلی راضی بودن ، البته مادر خود پسره منو پسند کرده بود.آقا پسره هم منو دوست داش. اما نمیدونم چرا بعدا خانوادش نذاشتن ازدواج کنیم.
  اولا خیلی ناراحت بودم . دانشجوی ترم سوم ارشدم اما این ترم اصلا نمیتونستم درس بخونم.به شدت افسرده بودم اما نمیدونم حالا به لطف خدا خیلی خوبم....دعام کنید...به کلی از یادم بره...

  پاسخ طلبه پاسخگو:
  سلام
  ممنونم از لطف شما.
  خوب شاید قسمت و صلاح در این بوده و شما نباید خودت رو ناراحت میکردی چون الخیر فی ما وقع.
  شما باید اعتماد به نفس داشته باشی و بدونید که میتونید در درس و معنویت پیشرفت داشته باشید و به مقامات بالا برسید.
  ان شالله بهتر میشید و شاداب و سرحال به زندگی ادامه میدید.

 • مهمان - .

  سلام
  ازدواج.......برا من که آرزو شد.............راضیم به رضایش..............

  پاسخ طلبه پاسخگو:
  سلام
  توکلتون به خدا باشه.
  یه سر به پست خواستگار خوب ندارم چکار کنم سر بزنید.

 • مهمان - فهیمه*

  سلام
  من 26 سالمه یه دختر ساده و معمولی هستم یه خواستگار دارم که شرایط خوبی واسه ازدواج داره ولی به دل خانوادم نیس منم چون خانوادم تائیدش نمیکین نمیتونم تصمیم بگیرم . این خواستگار چند بار که اومدن دست خالی بودن بابام میگه بی احترامی کرده . وضع مالیشون و خانوادگیشون از ما پائینتره ولی من چون دیدم جوان سالم و نمازخونیه میگم خوبه ولی خوانوادم میگن نه باید یکی بهتر از این باشه که دختر بهش بدیم . حالا یه خواستگار دیگه اومده که اون شرایط خانوادگی و مالیش مثه هست ولی هنوز با پسره حرف نزدم چون کارش تهرانه آحر ماه میاد . خواستگار اولی هم منتظر جواب هستن. نمیدوم چیکار کنم. میترسم به خواستگار اولی بگم نه ولی این جدیده اونی که باید باشه نباشه. یا قسمت نشه باهاش ازدواج کنم . چیکار کنم . لطفا راهنمائیم کنید.

  پاسخ طلبه پاسخگو:
  سلام
  بنظرم دلیل نمیشه رد کنید و دست خالی اومدنشون شاید بخاطر بی تجربگی باشه.
  حالا دو سه جلسه بیان صحبت کنید بعد جواب بدید.
  پدر رو به نحوی راضی کنید.

 • مهمان - .

  سلام، حاج آقا خدا همه گناها رو میبخشه؟حتی با نا محرم دست بدی و روبوسی کنی؟از کجا بفهمیم بخشیده شدیم؟لطفا کلیشه ای جواب ندید.

  پاسخ طلبه پاسخگو:
  سلام
  بله میبخشه ولی به شرط اینکه واقعا از خطاها و گناهای خودت پشیمان شده باشی.و بعد با کارهای خوب مثل حجاب و نماز و انجام واجبات و ترک محرمات جبران کنی.
  اگر به خدا اعتماد داری خودش فرموده کسی که توبه کنه من گناهاش رو میبخشم و حتی دوستش هم دارم.
  ان الله یحب التوابین.

 • مهمان - فهیمه*

  سلام
  ممنون به سوالم جواب دادین
  خواستگار قبلیمو که جریانشو گفتم رد کردیم. باز آومدن ولی باز گفتیم نه.
  حالا خواستگار دومی اومده خوبه ولی باید بعد از ازدواج برم تهران . من یه کار موقت به صورت نیرو آزاد اداری دارم که اگه ولش کنم دیگه تموم میشه یعنی انتقالی نمیتونم بگیرم . کارمو دوس دارم و برام مهمه . نمیتونم از کارم دست بکشم . ولی خانوادم میگن چون حقوق و بیمه نداری ولش کن برو با این ازدواج کن. چیکار کنم.
  تو کار خدا موندم چرا آخه با بنده هاش اینجور میکنه
  منی که قران میخونم نماز غفلیه میحونم دلم یه شوهر خوب میخواد که باعث آرامشم باشه ولی همش شرایطی پیش میاد که از خدا قهرم بگیره
  نمیدونم چه حکمتیه
  چرا باید یه دختر مثه من و امثال من واسه ازدواج این همه اذیت بشه
  دخترایی رو میشناسم که واقعا لنگه ندارن ولی متاسفانه امکان ازدواج براشون نبوده . نگاه مردم رو باید تحمل کنند. ...

  پاسخ طلبه پاسخگو:
  سلام و احترام
  میشه این رو درست کرد مثلا تا ازدواج که در عقد هستید کار رو تموم کنید و ...
  اگه خواستگارتون خوب هستند و همه شرایط کمال رو دارند ارزش نداره بخاطر کارتون با این خصوصیاتی که گفتید رد کنید.و ازدواج و انتخاب شوهر مهتر از کار است.ممکنه در تهران هم کاری بهتر از این پیدا کنید با شرایط بهتر.
  خواهر من اگر شما واقعا به خدا ایمان داشتی و اهل عمل به قرآن این حرف رو نمیزدی.شما از کجا میدونی صلاح کارتون در چیه؟
  یعنی چون کارت رو دوست داری و حالا خواستگار تهرانی اومده دلیل بر قهر میشه؟
  در ثانی از کجا معلوم مقصر این چیزها خود ما و عملکرد ما نباشه؟
  این رو هم بدونید خیلی ها هم آروزوی چنین خواستگاری و حتی بدتر از این رو هم دارند لذا راضی و شاکر باشید.
  این حرف های شما عجب است و از صفات رذیله اخلاقیست.ما نباید به عبادت و نماز خودمون بنازیم و با این عبادت با خدا معامله کنیم.
  این مشکل ازدواج دختران مذهبی و راحت بودن ازدواج دختران غیر مذهبی به خدا ربطی نداره و یک بحث اجتماعی است.
  همه چیز رو نباید به خدا ربط بدیم.

 • مهمان - فهیمه*

  سلام
  بازم ممنون که به حرفام گوش دادین و راهنماییم کردین.
  حق با شماست خدا که نوره اعظمه ، جز خدا کسیو ندارم که واسش دردودل کنم ولی منظورم اینه که در حالی که باهاش رازو نیاز میکنم گله و شکایت هم میکنم. خدا مهربونه که میتونم راحت باهاش حرف بزنم.
  ولی شما باید از دید من به این قضیه ازدواج نگاه کنین.

  پاسخ طلبه پاسخگو:
  سلام
  خواهش میکنم.
  ببینید قبول دارم حرف شما و درد و دل های شما رو اما حرف بنده این هست که شیطان از این طریق وارد می شود و افراد رو ضیعیف الیمان می کند.
  بخاطر همین خیلی از دخترا بخاطر همین فکر ها دیگه نماز و روزه و عبادت رو گذاشتند کنار و میگند چون شوهر نکردیم یا شوهر خوب نمیاد پس خدا به ما ظلم میکنه و یا اعتقادی به خدا نداریم و ... لذا خواستم نگاهتون رو به این قضیه اصلاح کنم و الا قصد جسارت نداشتم.
  من خودم اینطورم متاسفانه در گذشته کم کاری کردم هم از نظر معنوی هم مادی و حالا میگم چرا خدا بهترین ها رو بهم نمیده در حالی که خودم باعثش بودم و حالا فراموش کردم.
  در این زمینه حرف برا گفتن زیاده بماند.

 • مهمان - (دلسوز)

  سلام حاج آقا واقعا خسته نباشید ببخشید برادر شوهرمن قصد ازدواج داره اما خانواده اش او را رها کردند چون اصلا به او امیدی ندارند و می ترسند از ازدواج او در حالی که او پدر و خواهر ندارد و مادرش نیز اهل خواستگاری رفتن نیست اصلا اجتماعی نیست و به فکر سر و سامان بچه هایش نیست اما برادرشوهرم افسردگی گرفته و همیشه برای پیدا کردن همسر به من رو میاندازد می خواهد همسر خوبی داشته باشد من نمیدانم چکار کنم چون او اهل نماز و روزه نیست و سیگار و قلیان می کشد و کبوتر باز نیز هست در ضمن بداخلاقی هم می کند و احترام افراد را نگه نمی داردبه او گفته ایم اگر زن می خواهد باید نماز بخواند اما او می گوید به نماز من چکار دارنددلم برای همسر آینده او می سوزدآیا به نظر شما چنین فردی بهتر نیست مجرد بماند اصلا بهتر نیست من پایپش بکشم و به فکر او نباشم چکار کنیم آیا برای او راه نجاتی هست...

  پاسخ طلبه پاسخگو:
  سلام و احترام
  اگر همسر خوبی میخواهد که اخلاق و رفتار خودش طبق اون چیزی که گفتید اصلا امکان نداره.چون اینطور یکی دیگه رو هم بدبخت خواهد کرد.
  او باید اخلاقش رو حتما اصلاح کند و دست از کبوتر بازی و قلیان و ... بردارد چون چنین شخصی لایق تشکیل خانواده نیست و هر دختری که بیاد منزل این آقا مشخصه بیچاره خواهد شد.
  ممکنه بگید شاید اصلاح بشه.اما این یک ریسک هست و اگر اصلاح نشد و بدتر شد چی؟ تجربه هم نشون میده اصلاح نمیشند این افراد و چون مستقل هم می شوند بدتر می کنند.
  معرفی هر دختری به این شخص ظلم است در حق دختر خانم.و شما تا اصلاح نشده کاملا کنار بکشید و کاری به کارش نداشته باشید.
  موفق باشید

 • مهمان - (فهیمه*)

  سلام
  ایشالا خدا راه راستو به هممون نشون بده

  پاسخ طلبه پاسخگو:
  ان شالله

وبگــــــــــردی طلبۀ پاسخگو

آخرین ارسال های انجمن

خبرخوان یافت نشد

حمایت از سایت

برای حمایت از سایت لوگوی زیر را در سایت خود درج نمایید.

جدیدترین مطالب سایت