دوست ندارم آلودگی جنسی را تجربه کنم! چه کنم؟

پرسش:

سلام من یک جوان شیرازی هستم 21 سال هم سن دارم و خدا خودش میدونه چقدر دوستش دارم و چقدر بندگی رو دوست میدارم و تنها آرزوی من اینه که به وصال او برسم ولی توی یه شرایطی قرار گرفتم که خیلی داره بهم فشار میاداز همه جا از نفسم از شیطان از شرایط شهر ما بدحجابی و غیره ولی این هم خوب میدونم که اینها همش بهانه هست اگر خود انسان بخواد میشه ما خدای به این مهربونی و همچنین اهل بیت رو داریم نباید ناامید بشیم ولی من این چیزها رو خوب میدونم ولی باز هم خیلی کم هستش. برین به اصل مطلب من تمایل بسیار زیاد به ازدواج دارم خیلی زود یعنی هر روزم داره به دام شیطان میافتد به غیر از خدا هم نمیدونه. من میدونم اگر ازدواج کنم همه چیز درست میشه. در واقع این ماجرا رو به خانواده نگفتم منظورم ازدواج هست.حالا من چکار کنم؟ تمنا میکنم کمکم کنین اول توکل به خدا. تو رو به هر کسی دوست میداری یه راهی به من بدین تو رو خدا خواهش میکنم من منتظر جواب شما هستم.

 پاسخ:

با سلام و احترام

خوشحالیم از این که در جامعه افرادی وجود دارند که پاکی و درستی می جویند و از این که در راه گناه و آلودگی در افتند ، سخت بیمناکند . این حالت - با صرف نظر از دوری کردن از گناهان - بسیار ارزشمند است و سعی نمایید که این حالت را هیچ گاه از دست ندهید.

بی تردید برای یک جوان (به خصوص یک جوان پاک) بیشترین دغدغه آن است که چگونه خود را از آلودگی جنسی حفظ نماید تا به لطف خداوند زمینه یک ازدواج سالم فراهم آید .چنان كه مى‏دانيد غريزه جنسى يكى از غرايزى است كه خداوند در وجود انسان قرار داده است و بايد در زمان مناسب و از  طريق صحيح و مشروع به آن پاسخ داده و به ارضاى آن پرداخته شود تا دچار فشارهاى روحى و روانى و جسمى ناشى از عدم تأمين  آن نشود. نه بايد آن را كاملاً سركوب كرد و نه مى‏توان آن را رها كرد. ازدواج راه طبيعى و مشروع ارضاى غريزه جنسى است . با فراهم  كردن امكانات و شرايط لازم بايد سعى كرد به آن پاسخى صحيح داد. گر چه مشكلات گوناگون جامعه مانع ازدواج به موقع جوانان  عزيز مى‏شود در عين حال با كاهش سطح توقعات و انتظارات پرهيز از تشريفات غير ضرورى كنار گذاشتن بعضى رسومات فرهنگى  و اجتماعى منفى، به تأخير انداختن مراسم عروسى در دوران نامزدى و عقد و بعضى تدابير ديگر مى‏توان از مشكلات مادى  واقتصادى كه فراروى بسيارى از جوانان مى‏باشد نجات يافت. خداوند در قرآن كريم مى‏فرمايد: «كسانى كه تنگ دست مى‏باشند  دلهره فقر و عدم امكانات مادى نداشته باشند كه از ناحيه فضل و رحمت خاص خداوندى در امر نكاح وازدواج كمك خواهد شد».

 وعده خداوند قطعى است و كسى نمى‏تواند به آن بدبين باشد پيامبر اكرم(ص) نيز مى‏فرمايد: «اگر كسى به اين مطلب اعتقاد نداشته  باشد به خداوند سوء ظن دارد  وآن ظلم و گناه بزرگى است».

در توضيح المسائل نیز آمده: اگر كسي به جهت زن نداشتن (يا شوهر نداشتن ) به گناه مي افتد، بر او واجب است ازدواج كند.

  بنابراین در درجه اول سعى كنيد با تدابيرى كه در بالا به آن اشاره شد امر ازدواج خود را تسهيل كنيد و موضوع را با والدين خويش مطرح  كنيد و از خداوند متعال كمك بخواهيد و دعا كنيد هم اسباب مادى  ازدواجتان فراهم شود و هم همسرى قانع و شايسته كه بتوانيد  در مشكلات مادى نيز شما را يارى كند به شما عطا نمايد.  اين از فضل و رحمت خداوند به دور نيست ، بلكه بسيار سهل و آسان است.  نبايد به دليل فقر و عدم امكانات مادى، اخلاق و ارزش‏هاى معنوى را از دست داد با انجام بعضى كارها تمام قواى جسمى، روحى و  روانى خود را نابود كرد و دچار عواقب سوء و پيامدهاى جبران‏ناپذير آن شد.

بنابراین باید برای فراهم آمدن شرایط تلاش کنید ، به خصوص آنکه در برخی شرایط که ذکر شد ، این یک تکلیف و واجب دینی است.

  در عين حال در صورتى كه به هر دليلى نتوانستيد ازدواج كنيد تا زمان فراهم شدن شرايط و امكانات ازدواج براى كنترل اين غريزه  سركش كه اگر رها شود دين و دنياى فرد را تباه مى‏كند راهكارهاى عملى زير را مورد توجه قرار دهيد:

  1- هفته‏اى يكى دو روز روزه مستحبى بگيريد.
  2- هر روز به منظور تخليه انرژى جسمانى خود به مقدار زياد ورزش كنيد.
  3- اوقات فراغت خود را با انجام كارهاى هنرى، فنى، و كمك به هم اطاقى‏ها و... پر كنيد.
  4- در خوردن مواد غذايى انرژى‏زا و محرك مثل، خرما، پياز، فلفل، تخم‏مرغ و... به حداقل لازم اكتفا كنيد.
  5- از تماشاى رفتارها و برجستگى‏هاى بدن ديگران و صحنه‏هاى تحريك كننده جدا خود دارى كنيد امام صادق(ع) فرمود:  «نگاه تيرى از تيرهاى شيطان است و چه بسا نگاهى اندوه‏هاى زيادى در پى داشته باشد».
  6- براى تمام اوقات شبانه روز خود برنامه‏اى منظم و تدوين كنيد و هيچ زمانى را بدون برنامه قبلى سپرى نكنيد زيرا براى آن  اوقات شيطان برنامه‏ريزى مى‏كند.
  7- با شركت در مجالس مذهبى، دعا، خواندن نمازهاى نافله و نافله شب پيوسته در صدد تقويت نيروى ايمان خود باشيد.

  دوست عزيز طبيعى است براى نجات از اين وضعيت لازم است با عزمى راسخ و اراده‏اى محكم به راه‏كارهاى فوق پاى بند  باشيد كه در پرتو عمل به آن نكات و بدون هيچ گونه تنبلى، سستى، اهمال‏كارى موفقيت خود را تضمين خواهيد كرد و گرنه دردى  دوا نخواهد شد.  

  لازم است در همين‏جا عشق و محبت شما به رشد و كمال و معنويت را ستايش كنيم و براى حفظ اين روحيه و گسترش آن بين  تمام جوانان و دانشجويان از خداوند متعال طلب كمك و يارى كنيم.

  مسلما حفظ ايمان و ارزش‏هاى آن در محيط نامساعد بسى دشوار است ولى ارزش افزون‏ترى دارد. خداوند در سوره «تحريم» آيه  11 نمونه‏اى را براى اين گونه افراد يادآورى مى‏نمايد. خداوند براى مؤمنان آسيه همسر فرعون را مثال و نمونه مى‏آورد هنگامى كه از  شوهرش بيزارى جست و عرضه داشت: خدايا! من از قصر فرعون و زيورهاى دنيوى گذشتم و تو خانه‏اى در بهشت براى من بنا كن و  مرا از شر فرعون و كردارش و قوم ستمكار نجات‏بخش. حفظ ارزش‏ها در محيط مناسب و مساعد هنر نيست. هنر آن است كه در  تندباد ضد ارزش‏ها ارزش‏ها مطرح شود. بنابراين سعى كنيد با اعتماد به خدا و يقين به درستى راه دين و ايمان خود را حفظ نموده و  همواره آن را تقويت كنيد. از مطالعه قرآن و توجه به معانى آن و همچنين كتاب‏هاى سودمند ديگر و شركت در مجالس وعظ و ديگر  محافل دينى غفلت نكنيد. بايد بدانيد كه خداوند قدرت و توان مقابله با گناه را در وجود شما قرار داده است، ليكن با عزم و همتى  سترگ بايد به مبارزه با گناه برخيزيد و همواره كوشش كنيد كه براى اولين‏بار كه ميل به گناه آمد با جديت تمام در برابر آن مقاومت  كنيد، آن گاه به تدريج مبارزه آسان خواهد شد.

 در هر صورت تا قبل از ازدواج شايسته است اين غريزه را به طور موقت كنترل نموده و عفت و پاكى و پاكدامنى خود را همچون  گذشته حفظ و حراست نمائيد.
  كنترل اين غريزه به دو صورت ممكن است تحقق پذيرد:

  1- كنترل منفى: غالبا وقتى سخن از كنترل غريزه جنسى به ميان مى‏آيد، توجه اشخاص به سمت و سوى نوع منفى آن جلب  مى‏شود و آن اين است كه كسى با وجود تحريكات مختلف و مواجهه با عوامل انگيزش اين غريزه، بخواهد با ميل تحريك شده‏اش  مبارزه و مقابله كند و به سوى ارتكاب جرم نرود، چنين كارى گرچه قطعا بهتر از آلايش دامن و عمل به جرم است، ولى پيامدهاى سوء  و مخرب آن بر كسى پوشيده نيست. اين كار هم به غايت دشوار است و هم زيانبار و بدين جهت هرگاه شخصى به كنترل غريزه سفارش  مى‏شود با چنين برداشتى از آن و تصور دشوارى و زيانبارى آن، از پذيرفتن چنين توصيه‏هايى سرباز مى‏زند.

  2- كنترل مثبت: غريزه جنسى اگر با ازدواج مهار نگردد، مطلوب‏ترين راه تسلط بر آن، كنترل مثبت است و آن پرهيز از صحنه‏ها و  كارهايى است كه به تحريك اين غريزه مى‏انجامد.

  اين نوع از كنترل، كه در حقيقت جنبه‏ى پيشگيرى دارد هم راحت است و هم بى‏زيان و بلكه مفيد و راحت است، زيرا در اين  صورت همچون وسيله نقليه‏اى است با سرعت معمولى و قانونى كه در مواجهه با خطر، مهار آن زحمت چندانى ندارد بى‏زيان است،  زيرا با اين حال كنترل غريزه فشارى بر جسم و روان تحميل نمى‏كند تا به آن صدمه‏اى وارد شود و مفيد است چون موجب مى‏شود مغز  و اعصاب و قواى بدن در حالت عادى به سر برند و تعادل روانى شخص محفوظ بماند وانرژى و سرمايه‏هاى جسمى و روحى او  بيهوده مصرف نشوند. برخلاف ماشينى كه با سرعتى بسيار فراتر از حد شناخته شده و بايسته خود سير مى‏كند كه چه بسا به كلى اختيار  آن از دست صاحبش بيرون رفته و مصيبت‏هايى به بار آورد و كنترل آن هم در صورت تحقق، صدها زيان و رنج و زحمت و اضطراب  براى وسيله و صاحب آن به همراه دارد.

  خداوند در قرآن كريم مى‏فرمايد: «بايد كسانى كه قدرت و وضعيت مساعد براى ازدواج ندارند عفت پيشه كنند» (نور، آيه 33).

با تأمل معلوم مى‏شود كه عفت در اين آيه كريمه معنايى عام دارد و عفت در همه اعضا و اندام را شامل است و اكنون طرق كنترل مثبت را  به اختصار برمى‏شمريم:

  1- پرهيز از فكر و ترسيم صحنه‏هاى محرك در ذهن و خيال. عبدالله بن سنان از امام صادق(ع) نقل مى‏كند كه حضرت(ع) فرمود:  «ان عيسى قال للحواريين:... ان موسى امركم ان لا تزنوا و انا آمركم ان لاتحدثوا انفسكم بالزنا فضلاً عن ا ن تزنوا فان من حدث نفسه بالزنا كان كمن  او قد فى بيت مزوق فافسد التزاويق الدخان و ا ن لم يخرق البيت؛عيسى به اصحاب خود گفت:... موسى به شما دستور داد كه زنا نكنيد و من به شما دستور  مى‏دهم كه فكر زنا هم در سر نپرورانيد تا چه رسد به اين كه زنا كنيد زيرا كسى كه خيال زنا كند مانند كسى است كه در خانه‏اى نقش و نگار شده دود و آتش به پا كند.  چنين كارى گرچه خانه را نمى‏سوزاند ولى زينت و صفاى آن را مكدر كرده و فاسد مى‏كند» وسائل‏الشيعه، ج 14، ص 240).

  2- دورى از نگاه‏هاى مسموم و مناظر تحريك‏آميز. قرآن كريم در دو آيه متوالى دستور به اغماض و نگهدارى چشم از نگاه حرام و  هوس‏آلود داده است. در آيه اول مى‏فرمايد: «قل للمؤمنين يغضّوا من ابصارهم و يحفظوا فروجهم...؛به مؤمنان بگو ديدشان - را از نامحرمان -  فرونشانند و نهانگاه‏هاى خود را - از وقوع در حرام - نگه دارند». و در آيه بعدى مى‏فرمايد: «و قل للمؤمنات يغضضن من ابصارهن و يحفظن فروجهن...؛به زنان مؤمن بگو - چشمهايشان را فرو گيرند و نهانگاه‏هاى  خويش را محافظت كنند» (نور، آيه 30 - 31).

  جالب اين است كه در هر دو مورد خداوند متعال نخست دستور به مراقبت از نگاه محرك و عفت چشم مى‏دهد و آن گاه به حفاظت  از عورت فرمان داده است.
  رسول اكرم(ص) مى‏فرمايند: «النظره سهم مسموم من سهام ابليس فمن تركها خوفا من الله اعطاه الله ايمانا يجد حلاوته فى قلبه؛نگاه  هوس‏آلود - تيرى است مسموم از تيرهاى شيطان - هر كس آن را به جهت خوف الهى ترك كند، خداوند ايمانى به او مى‏بخشد كه حلاوت آن را در قلب خود احساس  مى‏كند» (الاخلاق، سيد عبدالله شبر، قم، انتشارات بصيرتى، ص 127).

  3- گوش ندادن به آوازها و موسيقى‏هاى تحريك‏كننده و مبتذل. در حديثى از حضرت صادق(ع) آمده است: «ان رجلا سأله عن سماع  الغناء فنهى عنه و تلا قول الله عز وجل: «ان السمع والبصر والفؤاد كل اولئك كان عنه مسؤولاً»؛ (اسراء، آيه 36).
 «و قال يسأل السمع عما سمع والفؤاد عمّا  عقد والبصر عما ابصر؛مردى از آن حضرت درباره شنيدن آواز محرك پرسيد. حضرت از آن نهى كرده و اين آيه را خواندند: «به يقين گوش و چشم و دل هر يك  مورد سؤال خواهند بود» و فرمود: گوش از آنچه شنيده و قلب از آنچه بدان دل بسته و چشم از آنچه ديده است مسؤول بوده و بازخواست خواهند شد» (مستدرك‏الوسائل، چاپ قديم، ج 2، ص 459، ابواب يكتسب به، باب 80).

  4- اجتناب شديد از نشست‏هاى غفلت‏زا و معاشرت با دوستان ناباب و گوش سپردن به سخنان تحريك‏آميز.
  از حضرت امام باقر(عِ اين‏گونه روايت شده است: «من اصغى الى ناطق فقد عبده، فان كان الناطق يؤدى عن الله عزوجل فقد عبدالله و ان كان يؤدى عن الشيطان فقد عبد الشيطان؛هر كس به سخن گوينده‏اى گوش فرا دهد او را بندگى كرده است، پس اگر ناطق از خدا بگويد شنونده، خداوند را  بنده شده و اگر از شيطان و سخنان شيطانى بر زبانش جارى كند قطعا بندگى شيطان كرده است» (وسائل‏الشيعه، چاپ ايران، كتابفروشى اسلاميه، ج 12، ص 236).

  5- اعتدال در خوردن. بى‏ترديد پرخورى و بى‏نظمى در خوردن در ذخيره‏سازى و انباشتن موادى كه نيازمند تفريغ باشد مؤثر است،  ولى در صورت اعتدال و كم‏خورى سهم ناچيزى از آن صرف تهيه آن مواد مى‏شود.
  در حديثى كه قبلاً از پيامبر گرامى(ص) نقل كرديم، آن حضرت پس از آن كه جوانان را به ازدواج ترغيب مى‏كنند مى‏فرمايند: «هر كس  قدرت بر ازدواج ندارد و روزه بگيرد يقينا روزه نيروى  غريزه او را تضعيف مى‏كند» (مستدرك الوسائل، ج 2، ص 531).

  6- اشتغال، ورزش و سرگرمى‏هاى مفيد. زيرا با وجود فراغت، هم مواد غذايى در تقويت غريزه به مصرف مى‏رسد و هم‏فكر و  خيال مصروف چاره‏سازى در تفريغ آن مى‏شود و لذا در روايات بر اشتغال و كار و پرهيز از فراغت تأكيد بسيار شده است.
  حضرت امام صادق(ع) در حديث پردامنه «مفضل» مى‏فرمايند: «... وهكذا الانسان لو خلا من الشغل لخرج من الاشر والعبث والبطر الى ما  يعظم ضرره عليه و على من قرب منه...؛... و همين‏گونه انسان اگر بى‏كار و فارغ باشد، به بيهودگى و سرمستى دچار مى‏شود و بر اثر آن به مسايلى مبتلا مى‏شود كه  زيان آن هم بر خود و هم بر نزديكان او سنگينى خواهد كرد...» (بحارالانوار، تهران، انتشارات دارالكتب الاسلاميه، ج 3، ص 87).

  7- تلاوت قرآن. بى‏شك انس با قرآن، تلاوت، تدبر و تفكر در مضامين آن، خود شفاى هر دردى است كه به سرعت كار هر پريشانى  را رو به سامان مى‏برد و زخم‏هاى پنهان را التيام مى‏دهد و همت‏ها را تا آسمان‏ها بالا مى‏برد و بشر را از فرو رفتن در عالم حيوانات را  نجات مى‏بخشد.

  اميرمؤمنان(ع) مى‏فرمايند: «و تعلّموا القرآن فانه ربيع القلوب واستشفوا بنوره فانه شفاء الصدور و احسنوا تلاوته فانه انفع القصص؛قرآن را فرا  گيريد زيرا قرآن بهار دلهاست و از نور آن بر مرض‏ها و دردهاى خود مرهم بگذاريد زيرا آن داروى شفابخش سينه‏هاست و آن را نيكو تلاوت كنيد كه به يقين  سودمندترين قصه‏هاست» (وسائل‏الشيعه، ج 4، ص 825، ابواب قرائه القرآن، باب 1، ح 7).

  خلاصه اين كه: راه حل دين در خصوص نوع مقابله و مواجهه به غريزه جنسى نخست ازدواج و نكاح مشروع است و در صورت  عدم امكان، كنترل مثبت با شرحى كه بيان شد و سپس كنترل منفى با وجود همه زيان‏هاى آن، ولى هيچ‏گاه به بى‏بند و بارى و  افسارگسيختگى و آلودگى به گناه رضايت نمى‏دهد و زيان آن را به مراتب خسارت‏بارتر و ويرانگرتر از ضرر كنترل منفى مى‏داند.

  اين نوشتار را با اين جمله به پايان مى‏بريم كه بزرگان گفته‏اند: «نفس را مشغول بدار وگرنه او تو را به خود مشغول خواهد ساخت».

نظرات (4)

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام.من نزدیک16 سالمه و تا حالا نه خود ارضایی کردم و نه فیلن های مستهجن دیدم.ولی با فکر و خیال و حتی نگاه کردن به عکسی نه چندان خاص و زشت،جنب میشم.میخواستم ببینم من مرتکب گناه شدم؟چون از عمد نبوده و دست خودم هم نبوده.و راه درمان چیه؟خواهش میکنم...

سلام.من نزدیک16 سالمه و تا حالا نه خود ارضایی کردم و نه فیلن های مستهجن دیدم.ولی با فکر و خیال و حتی نگاه کردن به عکسی نه چندان خاص و زشت،جنب میشم.میخواستم ببینم من مرتکب گناه شدم؟چون از عمد نبوده و دست خودم هم نبوده.و راه درمان چیه؟خواهش میکنم زود جواب بدید دارم از عذاب وجدان میمیرم.

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام و ادب
بله دیدن این فیلم ها و عکس ها درست نیست.
برای درمان این لینک رو بخونید:

http://www.t-pasokhgoo.ir/index.php?option=com_content&;view=article&id=239:%D8%B9%D9%85%D9%84-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%A1-%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%8...

سلام و ادب
بله دیدن این فیلم ها و عکس ها درست نیست.
برای درمان این لینک رو بخونید:

http://www.t-pasokhgoo.ir/index.php?option=com_content&;view=article&id=239:%D8%B9%D9%85%D9%84-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%85%D9%86%D8%A7%D8%A1-%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%86%D9%85-%D8%B1%D9%88-%D8%A8%D8%B1%DB%8C%D8%AF%D9%87-%DA%86%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%DA%A9%D9%86%D9%85%D8%9F&catid=319:%D8%B3%D9%88%D8%A7%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%AC%D9%86%D8%B3%DB%8C-%D9%88-%D8%B2%D9%86%D8%A7%D8%B4%D9%88%DB%8C%DB%8C&Itemid=857

ادامه مطلب
This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
ببخشید خارج از بحث صحبت می کنم
چرا نمی شه وارد انجمن پرسش وپاسخ عمومی شد ؟
وقتی انجمن رو باز می کنم این میاد Apache is functioning normally
اگه پاسخ بدید ممنون می شوم ... یاعلی (ع)

This comment was minimized by the moderator on the site

سلام
خواهش میکنم. مشکل حل شد.

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

وبگــــــــــردی طلبۀ پاسخگو

دانــــــلود های مفیـــــــــــــــــــد

حمایت از سایت

برای حمایت از سایت لوگوی زیر را در سایت خود درج نمایید.

بیشترین دانلود ها

جدیدترین مطالب سایت