علت ازدواج های نا مبارک چیست؟

 

 

 

 

علت سستی ازدواج ها

پرسش:

چرا ازدواج ها نامبارک شده اند؟

 

پاسخ:

با توجه به آثار و برکات مادی و معنوی ازدواج و با عنایت به اینکه کمتر کسی تا پایان عمر عزب باقی می ماند. پس ریشه این همه معضلات و مشکلات و اختلافات و تنش ها و جدایی ها و حتی قتل های خانوادگی کجاست؟

قرآن، برای صرفِ خواندن و سر سفره عقد گذاشتن و زیر سقف اتومبیل و سر قبر اموات و در قاب‌های طلایی و زرکوب نهادن نیست. اگر چه همه این‌ها و بلکه هر کاری که جایگاه والای قرآن را در ذهن و زندگی انسان طرح و تعیین کند مفید، لازم و بجاست، اما قرآن برای زندگی است.

 قرآن آئین نامه‌ای برای بندگی، بالندگی و سازندگی است که مهارت‌های ارتباط مؤثر، شیوه‌های تربیت دینی فرزندان، آئین همسرداری، روش‌های غلبه بر اضطراب، افسردگی، اضطراب و فنون غلبه بر دشمنان و خلاصه چگونه زیستن و چگونه مردن را به ما می‌آموزد. با توجه به بالا رفتن آمار طلاق و تنش‌های خانوادگی و بعضاً فاصله و گسستی که بین نسل‌ها  و لایه‌های مختلف اجتماعی مشهود می‌باشد و نیز با تاکید بر نقش و اهمیت بسیار بالای نهاد خانواده در ساماندهی و سالم سازی سایر نهادهای اجتماعی بر آن شدیم تا تأملی بر پیش نیازها و مهارت‌های تحکیم بنیاد این نهاد مهم اجتماعی به عنوان اولین مدرسه و آموزشگاه مؤثر در زندگی اجتماعی داشته باشیم.

با مطالعه و مرور آیات و روایات و سایر منابع دینی این واقعیت بدست می‌آید که ازدواج و تشکیل خانواده مستحب مؤکد است ولی به عللی واجب می‌گردد.

چنانکه ترک ازدواج باعث آلودگی فرد به گناه شود واجب می‌شود.

در سوره نور آیه 32 چنین آمده است:

وَ أَنكِحُواْ الْأَیَامَى‏ مِنكمُ‏ْ وَ الصَّالِحِینَ مِنْ عِبَادِكمُ‏ْ وَ إِمَائكُمْ إِن یَكُونُواْ فُقَرَاءَ یُغْنِهِمُ اللَّهُ مِن فَضْلِهِ  وَ اللَّهُ وَاسِعٌ عَلِیم

«زنان و مردان مجرد و غلام و کنیزهای شایسته‌شان را همسر دهید، اگر فقیر باشند خدا از فضل خود بی نیازشان می گرداند، خداوند بخشنده و داناست»

رسول گرامی اسلام تصریح فرموده است:

ازدواج کنید و پسران و دختران مجرد را همسر دهید، نشانه نیک بختی مسلمان این است که مخارج شوهر کردن زنی را به عهده بگیرد. چیزی نزد حضرت حق محبوبتر از خانه ای که در اسلام به سبب نکاح آباد شود نیست. (ازدواج در اسلام – علی مشکینی ص 11)

چرا در اسلام ازدواج یک امر مقدس و یک عبادت تلقی شده، با اینکه از مقوله ی لذّات و شهوات است؟ یکی از علل آن این است که ازدواج اولین قدمی است که انسان از خودپرستی و خوددوستی به سوی غیر دوستی بر می دارد. تا قبل از ازدواج فقط یک «من» وجود داشت و همه چیز برای «من» بود

پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله وسلم ازدواج را از اصلی ترین عوامل تقویت کننده باورهای دینی دانسته و تاکید می فرمایند:مَن تَزوَّجَ فَقَد أحرَزَ نِصّفَ دینِهِ،... «هر کس ازدواج کند، نیمی از دینش را بازیافته، نسبت به نیم دیگر تقوای الهی را رعایت کند». (بحار ج 103 ص 219)

همچنین امام صادق علیه السلام می فرماید: مردی نزد پدرم حضرت باقر علیه السلام آمده فرمود همسر داری؟ عرضه داشت ندارم، پدرم به او گفت دوست ندارم دنیا و آنچه در آن است از من باشد و یک شب را بدون همسر به سر برم. آنگاه پدرم گفتارش را ادامه داد و فرمود: دو رکعت نمازی که مرد همسردار می خواند بهتر است از قیام شب مرد مجرد به عبادت و روزه گرفتنش در روز! (وسایل الشیعه ج 14 ص 7)

در جای دیگر فرمود: همسر انتخاب کنید که باعث وسعت رزق است. (وسایل الشیعه ج 14 ص 7)

جان کلام در مورد اهمیت و جایگاه ازدواج و تشکیل خانواده همین بس که رسول گرامی اسلامی آن را محبوبترین بنا در اسلام و نزد خداوند دانسته است. (بحار -  103- ص 222) به راستی ازدواج و تشکیل خانواده چه آثار و برکاتی دارد که این چنین در آیات و روایات بر آن تأکید و تصریح شده است؟

استاد شهید مرتضی مطهری صریح ترین و زیباترین پاسخ را به این سؤال داده است وی در کتاب تعلیم و تربیت در اسلام می نویسد: «چرا در اسلام ازدواج یک امر مقدس و یک عبادت تلقی شده، با اینکه از مقوله ی لذّات و شهوات است؟ یکی از علل آن این است که ازدواج اولین قدمی است که انسان از خودپرستی و خوددوستی به سوی غیر دوستی برمی دارد. تا قبل از ازدواج فقط یک «من» وجود داشت و همه چیز برای «من» بود.

 اولین مرحله ای که این حصار شکسته می شود، یعنی یک موجود دیگری هم در کنار این «من» قرار می گیرد و برای او معنی پیدا می کند، کار می کند، زحمت می کشد، خدمت می کند نه برای «من» بلکه برای او وی همچنین ازدواج و تشکیل خانواده را موجب پختگی و قوام انسان دانسته و  موقعیت و مقامی را که انسان با ازدواج بدست می آورد، با هیچ چیز دیگر نمی تواند بدست آورد.» عین عبارت استاد را با هم می خوانیم: این پختگی جز در پرتو ازدواج و تشکیل خانواده پیدا نمی شود، در مدرسه پیدا نمی شود، در جهاد نفس پیدا نمی شود، با نماز شب پیدا نمی شود، با ارادات به نیکان هم پیدا نمی شود. این را فقط از همین جا [ازدواج و تشکیل خانواده] باید بدست آورد... . این یکی از علل تقدس ازدواج در اسلام است، عاملی است که جانشین نمی پذیرد». (تعلیم و تربیت در اسلام – ص 398 و 399)

زندگی همچون رانندگی است که می بایست علاوه بر آموزش رانندگی و مهارتهای مهار اتومبیل (مدیریت زندگی) علائم راهنمایی و رانندگی (آئین نامه زندگی) را در جاده ها (مسیر زندگی) را به خوبی مورد توجه و عنایت قرار داد

برای پرهیز از اطاله کلام و رعایت اجمال، پاسخ این سئوال مهم را در دو محور اساسی خلاصه می کنیم:

الف – ناسالم بودن فرآیند آشنایی و انتخاب همسر

ب – ناآشنایی زنان و مردان نسبت به مهارت های ارتباط مؤثر و عدم پایبندی آنان به تکالیف شرعی و وظایف زناشویی در نهاد خانواده.

در مورد بند الف- کافیست بدانیم که براساس رویکرد قرآنی و آموزه های معصومین علیهم السلام کفویت زوجین، در حوزه های اعتقادی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی، جسمی، عاطفی، هوشی می بایست مورد عنایت جدی طرفین قرار گیرد تا انتخاب بر پایه دین و دانایی و خرد باشد و نه براساس احساس و عاطفه و غریزه. در این باره خوشبختانه کتاب های زیادی در بازار کتاب موجود می باشد مطالعه و مرور آنها را به علاقمند توصیه می کنیم. در اینجا به جهت خارج نشدن از محور و عنوان بحث که مهارتهای جلب محبت همسر می باشد. توجه خوانندگان را به اصلی ترین پیش نیازها و مهارتهای ارتباط عاشقانه و محبت آمیز با همسر جلب می کنیم:

اهمیت و ضرورت آموزش خانواده

اولین گام، شناخت و معرفت دینی  توجه به مسأله آموزش خانواده و فراگیری وظایف و تکالیف شرعی در نهاد خانواده می باشد.

علم و دانش همچون نور و روشنایی درست زندگی را نمایان ساخته و روش های صحیح ارتباط با دیگران و از جمله همسر را به ما می آموزد.

اولین کلمه ای که خداوند به رسول گرامی اسلام خطاب می کند، بخوان و بدان است اِقرا، بخوان برای چه چیزی با چه هدف و انگیزه ای؟ برای مقام و مدرک و شهرت؟ نه! بخوان برای خدا، آن کسی که علم را آموخت (اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّكَ الَّذِى خَلَق*...الَّذِى عَلَّمَ بِالْقَلَم* عَلَّمَ الْانسَانَ مَا لَمْ یَعْلَم ) (سوره علق آیات 1 تا 5)و نیز (در سوره زمر آیه 9) می فرماید: «بگو آیا کسانی که می دانند با کسانی که نمی دانند برابرند؟ تنها خردمندان متذکر می شوند»

و در همان سوره، آیات 17 و  18 تصریح می فرماید:

فَبَشِّرْ عِبَادِ الَّذِینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ  أُوْلَئكَ الَّذِینَ هَدَئهُمُ اللَّهُ  وَ أُوْلَئكَ هُمْ أُوْلُواْ الْأَلْبَاب

پس بندگان مرا بشارت ده، آن كسانى كه به سخن گوش مى‏دهند و از بهترین آن پیروى مى‏كنند، ایشانند كسانى كه خدا هدایتشان كرده و اینان خردمندانند.

همانطور که ملاحظه می شود خداوند متعال هدایت و سعادت و خردمندی انسان را منوط به کسب آگاهی و شناخت و برگزیدن بهترین آموزه ها و به کارگیری آنها در جهت سازماندهی زندگی فرد و خانوادگی و اجتماعی می داند.

چرا که زندگی همچون رانندگی است که می بایست علاوه بر آموزش رانندگی و مهارتهای مهار اتومبیل (مدیریت زندگی) علائم راهنمایی و رانندگی (آئین نامه زندگی) را در جاده ها (مسیر زندگی) را به خوبی مورد توجه و عنایت قرار داد.

چه زیبا فرموده است علی علیه السلام که: چرا مردم اگر در شب تاریک سر سفره ای فراخوانده شوند تا چراغ را روشن نکنند دست به غذا دراز نمی کنند، اما اگر بر سر سفره فکری بنشینند هیچ اندیشه نمی کنند که چراغ عقل را روشن کنند تا با چشم بصیرت این غذای روحی که وارد روحشان می شود چه نوع غذای است

در این صورت زندگی شیرین و گوارا و دلچسب خواهد شد. مثل رانندگی در اتوبانی بسیار زیبا که دو طرف آن منظره های چشم نواز  پایان آن باغ سر سبز و دلنواز خواهد بود. اینجاست که قرآن کریم می فرماید: «أَلا إِنَّ أَوْلِیاءَ اللَّهِ لا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَ لا هُمْ یَحْزَنُون»کسی که به خدا تکیه و توکل کند نه می ترسد و نه غمگین می شود. دو معضل مهم روحی و روانی و رفتاری با شناخت راه درست زندگی و توکل به خداوند متعال از ذهن و زندگی ما ریشه کن می شود.

علم نشاط آفرین است. دانش آرامش می آفریند. عالمان مشکلات را ریز می بینند پرواز بر فراز و فرودهای زندگی نیاز به دو بال پرواز دارد. دین و دانایی دو بال پروازند.

چه زیبا فرموده است امام علی علیه السلام که: چرا مردم اگر در شب تاریک سر سفره ای فراخوانده شوند تا چراغ را روشن نکنند دست به غذا دراز نمی کنند، اما اگر بر سر سفره فکری بنشینند هیچ اندیشه نمی کنند که چراغ عقل را روشن کنند تا با چشم بصیرت این غذای روحی که وارد روحشان می شود چه نوع غذای است. با نور علم و عقل باید غذاهای فکری مسموم را شناخت و از سفره زندگی بویژه سفره نهاد خانواده دور ساخت.

رسول گرامی اسلام در لزوم آموزش برای ارتباط مؤثر و محبت آمیز و عاقلانه فرموده: اف باد بر مسلمانی که در هر هفته یک روز را برای شناخت امر دین خود و پرسش از آن قرار ندهد. (بحار – ج 1- ص 176)

این اصل مهم در رساله ها عملیه نیز مورد تاکید جدی قرار گرفته است به لحاظ شرعی نیز بر افراد مسلمان واجب است، مسایلی را که انسان غالباً به آن ها احتیاج دارد یاد بگیرد.(توضیح المسائل امام خمینی(ره) مسأله 11) 

احمد رزاقی

نظر خود را اضافه کنید.

به عنوان مهمان می توانید درباره این موضوع نظر دهید.

0
نظرات شما نیاز به تایید مدیریت دارد.

نظرات (15)

 • مهمان - چه بگویم که ناگفتنش بهتر است

  سلام
  دختری 26 سالهستم که همراه پدر و مادر و برادرم زندگی میکنم برادرم 32 ساله و تا چند ماه اینده ازدواج میکنه و از این خونه میره و من میمونم با پدر و مادرم که به ترتیب 61 و 55 ساله اند.از زمان کودکی تا به حال تا جایی که یادم میاید بر سر مسایل کوچک و بعضا مضحک با هم دعوا میکنند و چند روز قهرند.حتی یکبار تصمیم به طلاق گرفتند که مادرم فکر میکرد بعد از طلاق من و برادرم با او زندگی میکنیم اما برای جلوگیری از این اتفاق به انها گفتیم ما با هیچکدامتان زندگی نخواهیم کرد و در اخر از طلاق گرفتن منصرف شدند اما هر چند وقت یکبار با هم دعوا میکنند مثل بچه ها و دلخوری های گذشته تا حال را بازگو میکنند و یکبار هم نشده بشینند و با هم یک مشکلشون را حل کنند و همه روی هم جمع می شود.من اکنون دانشجوی ارشد هستم و درس میخوانم و نمیدانم بعد از رفتن برادرم چه باید بکنمهر چه تلاش میکنم تا انها با هم خوب شوند فایده ای ندارد و دیگر عقلم به جایی قد نمیدهد.هر چه میگویم که شما عروس دار شدید و مدتی بعد هم نوه دار میشوید و این کارها در حد سن شما نیست به گوششان بدهکار نیست.حتی من هم از ازدواج میترسم و هیچ میلی به ازدواج ندارم و در این فکرم بعد از اتمام درس و پیدا کردن شغلی مناسب با جمع کردن حقوقم خانه ای بگیرم و مستقل زندگی کنم اما این هم برای یک دختر در جامعه ما کمی خطرناک است.لطفا کمک کنید در این ضمینه چه کنم؟

  ==============================
  پاسخ:
  با سلام
  متاسفانه این مشکل بسیاری از خانواده ها می باشد که پدر و مادرها با یکدیگر ناسازگاری دارند.
  جدا شدن شما از پدر و مادر نه به صلاح خودتون هست و نه به صلاح اونها چون تنها که بشند ممکنه درگیری ها و زدو خورد ها بیشتر میشه و این خطرناک هست.
  شما سعی کنید اجازه ندید مقدمات بحث و جدل پیش بیاد و وقتی هم بحثی مطرح میشه بخواید یه طرف کوتاه بیاد و ادامه ندند.
  تنوع در زندگی هم براشون خوبه و ان شالله با ازدواج برادرتون ممکنه بهتر بشند البته تا حدودی.
  این لینک رو هم ببینید:
  http://www.t-pasokhgoo.ir/%D9%85%D8%B4%D8%A7%D9%88%D8%B1%D9%87-%D9%88-%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%AF%D9%87/%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%AE%D9%88%D8%A8/%D9%85%D8%B4%D8%A7%D9%88%D8%B1%D9%87-%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%AF%D9%87/191-%D9%BE%D8%AF%D8%B1-%D9%88-%D9%85%D8%A7%D8%AF%D8%B1%D9%85-%D8%A8%D8%A7-%D9%87%D9%85-%D8%AF%D8%B9%D9%88%D8%A7-%D9%85%DB%8C-%DA%A9%D9%86%D9%86%D8%AF-%D9%88-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%D8%AF%D8%B1%D9%85-%D8%A7%D8%B0%DB%8C%D8%AA-%D9%85%DB%8C-%DA%A9%D9%86%D8%AF.html

  خودتون هم بدونید اگر در ازدواج و انتخاب همسر دقت کامل رو داشته باشید این خطرات بوجود نخواهد آمد و علت این طلاق ها بیشتر بخاطر این هست که غالبا ازدواج ها بدون شناخت کامل و ملاک های درست می باشد.

 • مهمان - مرجان

  سلام حاج آقا خسته نباشید
  ببخشید اگر در خواستگاری وقتی که من و خواستگارم بریم تو اتاق که صحبت کنیم در اتاق را ببندم یا نیم بار پیش بزارم زشته؟ آخه اگر در باز باشه همه خانواده که بیرون نشستن حرفامون و میشنوم و برای همین سختمه و اذیت میشم.
  خیلی ممنونم

  ===================================
  پاسخ:
  سلام و ادب
  نه خیر ایرادی نداره.

 • مهمان - زهرا

  سلام علیکم حاج آقا
  خسته نباشید
  حاج آقا من 23 سالمه حدود دو ماه پیش برام خواستگاری اومد که به لحاظ مالی شرایط خوبی نداشت چون سرباز بود و کار مناسبی هم نداشت اما چون در موردش تحقیق کردیم و دیدیم پسر مومنی هست با وجود سخت گیری های قبلی پدرم ما راضی شده بودیم
  یک جلسه اومدن و ظاهر من و پسندیدن و جلسه بعد باهاش صحبت کردم به نظرم ادم خوبی اومد
  به من گفت که فعلا وضع مالی خوبی نداره آیا با این وجود با مشکلات میسازید؟ و من هم درجوابش گفتم که اگر مرد کاری و مسئولیت پذیر باشه با مشکلات میسازم و اهل قناعت هستم بهش گفتم همه آدما اول زندگی همه چیز ندارند و زن و شوهر باید با هم دیگه به دست بیارند و...
  اما حاج آقا بعد از یک هفته زنگ زدن که استخاره کردیم و خوب نیومد واسه همین دیگه قسمت نشد
  حاج آقا دل من خیلی شکست، این همه تاکید میشه که سخت نگیرید در ازدواج، به خدا قسم من سخت نگرفتم و حتی پدرم چون دیدن آدم خوبی هست میخواستن که مهریه 14 سکه بگیرن و بهشون بگن که اصلا مراسم عروسی و... ضرورتی نداره، اما حاج آقا اونا با رفتارشون من رو خیلی دل سرد کردن و حالا خیلی ناامیدم من کار رو به خدا سپرده بودم و به خدا گفته بودم که واقعا به خاطر خدا در این امر سخت نمیگیرم اما...
  حاج آقا خیلی از حرفهایی که بهش زدم پشیمونم...دیگه اعتمادی ندارم...

  =========================
  پاسخ:
  با سلام و ادب
  خوب متاسفانه این از ضعف افرادی هست که به راحتی باعث ناراحتی و آزار دیگران می شوند و استخاره که جاش اینجا نیست رو انجام میدند.البته ممکنه استخاره بهانه بوده باشه و علت چیز دیگه ای بوده.
  اما شما که کار رو به خدا سپردید نباید نگران باشید چرا که ممکنه همین مورد قسمت شما نبوده و همینم کار خدا بوده باشد.ما خیلی از کارها که در ظاهر به ضررمون هست رو نمیدانیم که در واقع خیر بوده.
  شما بدانید بهترین از این شخص هم سراغ شما خواهد آمد فقط باید در اعتقاد خود راسخ باشید و بدانید از کار درست نباید پشیمان شد.
  پس توکل و امید رو از دست ندید.
  یا علی

 • مهمان - دختر 22 ساله

  سلام حاج آقا
  حاج آقا دیگه خسته شدم به خدا
  با هیچ کس غیر از شما و خدا نمیتونم درد ودل کنم
  حاج آقا من امسال 11 تا خواستگار خوب داشتم که منو پسندیده بودن اما همشون وقتی اومدن خونمون و زندگی ساده و محله قدیمی ما رو دیدن دیگه برنگشتن...
  حاج آقا من هم محجبم و هم تحصیلکرده و در عین حال ظاهر خوبی هم دارم و خانواده خوب و سالم اما...
  به خدا دیگه خسته شدم همین دو روز پیش مادر یکیشون اومد که منو ببینه وقتی اومد تو خونمون اصلا انگاری ناراحت شد و به من گفت اون کسی که شما رو به من معرفی کرده بهتون نگفته بود که ما خونمون "آتی سازه"؟؟
  منظورش این بود که واسه چی گذاشتی من بیام خونتون برای خواستگاری؟ خودتون باید میفهمیدید از ما پائین ترید.
  حاج آقا هیچی نخورد گفت روزم اما من حلالش نمیکنم بخاطر رفتار زشتی که با ما کرد.
  من خانواده خیلی خوبی دارم وضع مالی پدرم هم متوسطه و در یکی از بهترین دانشگاه های تهران درس میخونم اما خواستگارام فقط وضع ساده زندگی ما رو میبینن...
  حاج آقا تو رو خدا بهم نگید که باید به خدا بسپارید که خودمم میدونم این تنهاکاری که هر مومنی باید همیشه انجام بده
  شما که با مردم در ارتباط هستید بهشون بگید چرا قلب مردمو میشکنید ادعای ایمانتون هم میشه؟؟
  به خدا دیگه خسته شدم هر 11 تاشون به خاطر وضع ساده زندگیمون و محله قدیمی ما کنار نشستن

  ==============================
  پاسخ:
  با سلام
  چشم بازم میگیم ما .هر چند که تا حالا هم زیاد گفتیم.
  شما هم خیلی حساس هستید و جدی میگیرید.من قبول دارم این کار برای دختر سخته و ضربه میزنه اما متاسفانه این مشکل روند خواستگاری جامعه است که برای همه هم همینطوره و دختران زیادی حتی با وضع خوب مادی هم خواستگار زیاد میاد میره بر میگرده.
  من میخوام بگم شما انقدر برای خود مهم ندون و بیخیال باشید و به زندگی و هدف خود اطمینان و اعتماد به نفس داشته باشید.
  شما باید خدا رو شکر کنید که با این کار حداقل هر کی با شما ازدواج کنه بخاطر خداست نه ظاهر.
  شما که این ویژگی ها رو دارید مطمئن باشید خواستگار خوب خواهید داشت ان شالله.
  موفق باشید.

 • مهمان - غریبه

  در پاسخ به: مهمان - دختر 22 ساله

  سلام.هیچ علتی برای ناراحتی شما وجود ندارد.چون پول نداشتن بد نیست.پول داشتن و این طوری ابرو ریزی کردن زشته.شما خیلی خوبید.اونا ارزش ندارند.من یتق الله یجعل له مخرجا

 • مهمان - ....

  در پاسخ به: مهمان - دختر 22 ساله

  آی حاج آقا یه چی میگی...............

 • سلام. طبق معمول خیلی عالی بود. قالب جدید وبلاگ را تبریک می گوییم . زیباتر شده. امیدوارم همچنان محکم این سنگرتان را حفظ بفرمایید.
  دعا بفرمایید که محتاجیم.
  التماس دعا

  =================
  پاسخ:
  با سلام
  ممنونم از لطف شما.
  ان شالله

 • مهمان - ط

  خب حاج اقا من جوون ميخوام ازدواج كنم ولي كسي به ماها كمك نميكنه:(

  ========================
  پاسخ طلبه پاسخگو:
  چه کمکی منظورتونه؟
  پیدا کردن مورد؟خوب به دوستان بسپارید کمک می کنند.

 • مهمان - ط

  در پاسخ به: مهمان - ط

  حاج اقا منظورم فقط خودم نبود كلي عرض كردم
  ولي بابا و مامان منم ميدونم كه ازدواج رو واسم زود ميدونند! از طرفي پسر خوب و باایمان خیلی کم هست تازه اگر باشه و پا پیش بزاره که معمولا بعلت مشکلات ازدواج پا پیش نمیزاره باید خیلی از شرایط مورد نظر خانواده ی منو داشته باشه که خانوادم قبول کنند هرچند من خجالتی نیستم و میتونم حرفم رو بزنم اما به طور مثال توی موضوع تحصیلات خانواده ی من انتظار دارند نه تنها پسر تحصیلاتش عالیه باشه بلکه خانوادش هم اعم از پدر و مادر تحصیلات عالیه داشته باشه یا اگر ما وضعیت مالیمون خوبه و میتونیم مبلغ قابل توجهی جهیزیه بدیم پس حتما خانواده پسر باید یه خونه یا ملک به نام دختر بزنه خب این نظرات خانواده منه شما بگید با این سختگیریها کی جرات میکنه پا پیش بزاره
  تازه اگرم موردی باشه که من به شخصه نظر مثبتی داشته باشم خب رضایت و همراهی پدر و مادر چی میشه من از این قضیه محروم میمونم

 • مهمان - طلبه پاسخگو

  در پاسخ به: مهمان - ط

  خوب اشتباه می کنند و ای کاش معقول به این قضیه نگاه کنند.
  سعی کنید توجیه شون کنید و بفهمونید که اشتباه می کنند و اگر مورد مناسبی اومد با صحبت درست میشه.

 • مهمان - ترنم

  در پاسخ به: مهمان - ط

  من حتما برات دعا میکنم...

 • مهمان - ط

  در پاسخ به: مهمان - ترنم

  ممنونم ترنم جان
  التماس دعا

 • مهمان - ط

  سلام حاج اقا
  شما در جواب یکی از دوستان گفتید ارامش روحی منحصر به ازدواج نیست تورو خدا توی جامعه ی امروزی با شرایطی که حاکم هست من که نمیخوام دچار گناه بشم و خداروشکر تا حالا خودمو حفظ کردم و سختی هم کشیدم واسه حفظ عفتم چه قدر باید صبر کنم تا شرایط ازدواجم جور بشه ؟؟؟؟؟؟
  من مثل ترنم خانم ۲۹ سالم نیست ۲۰ سالمه ولی میدونم که ممکنه به من بگن درستو بخون الان زوده بله دارم درس میخونم اما کلی وقت باید صرف کنم تا بتونم پا رو نفسم بزارم تورو خدا نگید در ازدواج عجله نکنید اتفاقا تاکید کنید که پسرا اگه وضع مالیشونم  بده پا بزارن جلو تا با برکات حاصل از ازدواج همه چیزو اروم اروم درست کنند
  حاج اقا شما اگه جای ما جوونا بودید توی این جامعه خداییش تا چه سنی مجرد میموندید؟؟؟
  حاج اقا التماس دعا دارم 
  یاعلی

  ============================
  پاسخ:
  با سلام
  شما ظاهرا متوجه جواب بنده و مخاطب من نشدید.
  این جواب من برای خانمی هست که سنی از او گذشته و خواستگاری ندارد و نمی تواند کاری بکند.
  و الا برای پسران ولو در سن کم بنده توصیه ام به ازدواج است و حتی دختر خانم هایی که سن ازدواجشون رسیده حتما باید ازدواج کنند و صبر کردن اصلا به صلاح نیست.
  شما حرف دلی که در این زمینه تو این لینک نوشتم رو حتما مطالعه کنید:
  http://t-pasokhgoo.ir/%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D8%B1-%D9%85%D8%A8%D8%A7%D8%AD%D8%AB/%D8%A2%D8%B1%D8%B4%DB%8C%D9%88-%D8%AF%D8%B3%D8%AA-%D9%86%D9%88%D8%B4%D8%AA%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B7%D9%84%D8%A8%D9%87-%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AE%DA%AF%D9%88/677-%D8%A7%D8%B2-%D8%A7%D8%B2%D8%AF%D9%88%D8%A7%D8%AC-%D9%86%D8%AA%D8%B1%D8%B3%DB%8C%D8%AF-%D8%AE%D8%AF%D8%A7-%D8%B1%D9%88%D8%B2%DB%8C-%D8%B1%D8%B3%D9%88%D9%86%D9%87
  در یک پستی هم بهترین سن ازدواج دختر و پسر رو نوشتم و موضعه بنده کاملا مشخصه.
  موفق باشید

 • مهمان - ت

  راستی حاج آقا یادم رفت سایت باحالی دارین خوبه خوشم اومد فکر نمی کردم روحانی انقد فعال باشه

  ======================
  پاسخ:
  ممنون لطف دارید.

 • مهمان - ت

  سلام حاج آقا ای ول دمت گرم انقد کرم داشتی و ما بخبر و بی کلا مونده سرمون بخدا ماهم کم از ترنم نداریم ها منتظریم اگه مورد خوب داشتی ما در خدمتیم اگه ترنم خانوم این مورد قبول نکرد ن ببخشید ها بی ادبی ها ما قصد شو داریم ثوابم داره منتظرم

  =======================
  پاسخ طلبه پاسخگو:
  خوب شد یاداوری کردید حذف کنم.ممنونم

وبگــــــــــردی طلبۀ پاسخگو

آخرین ارسال های انجمن

خبرخوان یافت نشد

حمایت از سایت

برای حمایت از سایت لوگوی زیر را در سایت خود درج نمایید.

جدیدترین مطالب سایت