بهتر نبود به اسم امام برای مستمندان سقفی بنا می کردید؟

راه و اهداف امام خمینی

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و ادب خدمت مردم عزیز و انقلابی ایران

و سلام به روح پر فتوح امام راحل و ساده زیست که انقلاب اسلامی را با پایه های ساده زیستی بنا نهاد. آن امامی که برای کمترین هزینه بیت المال بیشترین نگرانی را داشت و اسراف در بیت المال و حیف و میل شدن آن را بر نمی تابید.

نمیدانم روح ملکوتی امام(ره) هم اکنون در سالگردش در این مکان چگونه است، وقتی میبیند اطراف او را همچون کاخی بنا کردند و هنگامی که وارد حرم می شویم ظاهر اشرافی بنای آنجا ما را تحت تاثیر قرار می دهد تا قبر و معنویت خود امام راحل.

مرقد امام

بنای جدید مرقد امام

بنای جدید مرقد امام

وقتی پرسشگرانی به سایت می آیند و از این عملکرد و توجیه شرعی آن سوال می کنند من هیچ پاسخی ندارم. وقتی عده ای برای کمترین پول محتاج هستند و از چنین کاری سخن می گویند جزء شرمندگی چیزی برای گفتن ندارم. چطور پاسخ دهم وقتی اینجا میلیاردی هزینه می شود اما از آن طرف عده ای در خانه های کوچک خود بدون کمترین امکانات در حال جان دادن هستند؟

بیت امام چگونه پاسخ می دهند وقتی مخالف نظر صریح امام عمل می کنند. امام عزیز در دیدار با نمایندگان مجلس خبرگان چنین فرمودند:

«از اهم مسائلی که باید تذکر بدهم، مساله ای است که به همه روحانیت و دست اندرکاران کشور مربوط می شود و همیشه نگران آن هستم... کیفیت زندگی اهل علم است. اگر خدای نخواسته، مردم ببینند که آقایان وضع خودشان را تغییر داده اند عمارت درست کرده اند و رفت وآمدهایشان مناسب شان روحانیت نیست.... از دست دادن آن همان و از بین رفتن اسلام و جمهوری اسلامی همان... آن چیزی که مردم به آن توجه دارند و موافق مذاق عامه است این که زندگی شما ساده باشد، همان طوری که سران اسلام و پیغمبر اسلام و امیرالمؤمنین و ائمه ما زندگی شان ساده و عادی بود، بلکه پایین تر از عادی.»(«صحیفه نور »، مجموعه رهنمودهای امام خمینی،ج13،ص 188. )

حتما مسئولین مرقد امام اینگونه کار خود را توجیح می کنند که حرم امام هرچه باشکوه تر باشد عظمت امام را بیشتر نشان می دهد. و حال جسارتا باید عرض کنم اینها خود امام و آثار و گفته های ایشان را نشناخته اند و الا اگر کمی به سخنان امام رجوع می کردند پاسخ توجیه خود را پیدا می کردند که ایشان در جمع سفرا و کارداران دولت جمهوری اسلامی اینچنین فرمودند:

«... شما باید به هر سفارتخانه ای که دارید، به جای آن خرجهای طاغوتی که در آن وقت [دوران ننگین پهلوی] می شد، آن مهمانیهای طاغوتی، که همه اش برخلاف اخلاق اسلامی بود، و آن خرجهای دیگری که خود شما هم می دانید که در آن جا می شد، آن مخارج را صرف تبلیغات بکنید و به دنیا بفهمانید که اسلام چطور است... خوف این که ما اگر ساده رفتار کنیم، آنها با آن سفارتخانه های آنها، با آن وضعی که دارند، ما در نظر آنها تحقیر می شویم، این خوف را در خودتان راه ندهید... شما گمان نکنید که اگر چنانچه به طور ساده عمل بکنید و سفارتخانه شما یک جای ساده ای باشد، یک مرکزی باشد که از آن جا علم و دانش و اخلاق صادر شود، شما تحقیر خواهید شد، خیر. این حرف، حرف غرب زده هاست که خیال می کنند ما اگر مثل غرب نباشیم ما تحقیر می شویم... عظمت انسان، به لباس و کلاه و اتومبیل و پارک و امثال آن نیست. انسان یک حقیقتی است که اگر آن حقیقت بروز کند، شرافتمند است، عظمت دارد. شما می بینید که بزرگ ترین افراد بشر، انبیا بودند و ساده ترین از همه هم آنان بودند. در عین حالی که بزرگ تر از همه بودند... تمام انبیا این طور بودند و تاریخ همه آنها را نشان می دهد که با وضع بسیار ساده ای عمل می کردند... در عین حالی که وضعشان آن طور بود که وقتی یک کسی از خارج می آمد، در مسجد رسول الله(ص) و این افراد نشسته بودند، نمی شناخت که کدامیک اینها رسول الله هستند... برای این که، نه بالایی بود نه پایینی، دور می نشستند... لیکن عظمت شان، عظمتی بود که دنیا را تحت تاثیر قرار داد... شما آقایانی که در سفارتخانه ها هستید، موظفید عقلا و شرعا به این که هر چه ساده تر، سفارتخانه هاتان، هر چه ساده تر باشد... »(«صحیفه نو »، م-موعه هنمودهای امام خمینی، ح 362/13 363)

آیا این است آن امامی که میلیاردها مسلمان و آزادیخواه او را دوست می داشتند؟ آیا این همان امامی است که مردم با افتخار به فرمایشات او برای قیام و انقلاب گوش فرا می دادند و جان خود را نثار می کردند؟ خیر این آن امام روح الله ما نیست، چرا که امام ما آن بود که علی گونه زندگی کرد و علی گونه حکومت کرد و علی گونه رفت.

حال ای بازماندگان این روح الهی، آیا شما امام راحل را شناخته اید؟ آیا می دانید به دنبال چه بود؟ این اشرافی گری ها با روح امام و انقلابش نمی سازد.

بنده عرضم این نیست که بارگاهی ساده و بدون تجهیزات ساخته شود اما این سبک ولخرجی و بنایی همچون کاخ را هم زیبنده اسلام و نظام و اهداف امام نمی دانم.

مردم ما عده ای در فقر و بیچارگی به سر می برند و شما اینگونه عمل می کنید؟ بهتر نبود کمی ساده تر عمل می کردید و مابقی بودجه را به اسم امام برای مستمندان سقفی بنا می کردید؟

حلبی نشین ها

حلبی نشین ها

مردم مستمند

هادی فلاح همدانی

10 خرداد 94/ قم مقدسه

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

نظر خود را اضافه کنید.

به عنوان مهمان می توانید درباره این موضوع نظر دهید.

0
نظرات شما نیاز به تایید مدیریت دارد.

نظرات (8)

 • مهمان - حامد

  سلام حرف حضرتعالی درست ولی به نظر شما امام رضا راضی است؟

 • با سلام
  اولا دقت داشته باشید این چیزی که اینها درست کردند برای امام هم به این مجللی نیست.
  ثانیا جایگاه امام رو نباید با غیر معصوم قیاس کرد.
  ثالثا تجملات زیادی و غیر ضروری برای امام معصوم و غیر معصوم هر دو مورد قبول نیست و ما این رو در حرم امام رضا علیه السلام مشاهده نمیکنیم و کاملا ساختی سنتی و با معماری اسلامی است.

 • مهمان - ...

  با سلام...
  از ذکر این مطلبتون سپاسگزاری می کنم.. اتفاقا من هم به عنوان یه شخص مذهبی, مخاطب این سوال بودم. ولی نمی دونستم چ جوابی بدم... ممنون با این مطلب حرف دل ما رو از زبان امام ره زدید..یاحق

 • مهمان - s

  سلام برطلبه پاسخگو خداقوت همچنان سایتتون پر از مطالب خوب و خواندنیست 'ومن الله التوفیق

 • مهمان - مهمان

  کاش به سیره ی امام بیشتر توجه می شد نه مرقدشان

 • مهمان - مهمان

  سلام
  کاش به امثال ما توجه میکردند خیلی به تحصیل علاقه مندم ولی شرایط مالی رو ندارم..

 • مهمان - فیلسوف

  این کارها به نظر می رسد زیر سر هاشمی رفسنجانی ست که نقشه هایی داشت و همواره دارد . بهترین راه این است که دلیل درست انجام این کار را بگویند .من اگرچه امام را دوست دارم ولی به شدت از این کار متنفرم

 • سلام، با تشکر از شما

  "بهتر نبود به اسم امام برای مستمندان سقفی بنا می کردید؟"

  با آدرس: http://harfeto.ir/?q=node/42975

  در سایت "حرف تو" انتشار یافت.

  چشم به راه مطالب خوب شما هستیم.

  هدیه سایت "حرف تو" به شما: امام محمد باقر (ع) فرمودند :
  ایام ا..ّ. سه روز است ، یکی روز ظهور حضرت قائم (عج) و دیگری روز رجعت و سومی روز قیامت است.

  یا علی

وبگــــــــــردی طلبۀ پاسخگو

آخرین ارسال های انجمن

خبرخوان یافت نشد

حمایت از سایت

برای حمایت از سایت لوگوی زیر را در سایت خود درج نمایید.

جدیدترین مطالب سایت