نیت روزه چگونه باشد ؟ نیت روزه چیست؟

احکام روزه

نیت روزه باید چگونه باشد؟شیوه نیت برای روزه چیست؟

با سلام
1- روزه داری در اسلام ، اعتصاب غذا برای رسیدن به هدف های مادی نیست ، بلکه این عمل ، پیوندی با پروردگار جهان دارد وعبادت خدا محسوب میشود وباید با قصد قربت واطاعت دستور الهی و نیت خالص وبه دور از هر گونه ریا وخودنمایی بجا آورده شود.
2- انسان می تواند در هر شب ماه رمضان برای روزه فردای آن ، نیت کند . وبهتر است که شب اول ماه هم روزه همه ماه را نیت کند .
3- در روزه واجب ، نیت روزه نباید بدون عذر از اذان صبح تاخیر بیفتد.
4- در روزه واجب ، اگر به سبب عذری ، مانند فراموشی یا سفر ، نیت روزه نکرده ، اگر کاری که روزه را باطل می کند انجام نداده باشد ،تا ظهر می تواند نیت روزه کند وپس از آن صحیح نیست .
5- لازم نیست نیت روزه را به زبان بگوید بلکه همین قدر که برای انجام دستور خداوند ، از اذان صبح تا اذان مغرب ، کاری که روزه را باطل می کند انجام ندهد کافی است.
6- وقت نیت روزه مستحب ، از اول شب است تا موقعی که به اندازه نیت کردن به مغرب مانده باشد ، که اگر تا این وقت ، کاری که روزه را باطل می کند انجام نداده باشد و نیت روزه مستحب کند ، صحیح است.
7- اگر روزی را که شک دارد آخرشعبان است یا اول ماه رمضان ، به نیت روزه قضا ومانند آن روزه بگیرد ودر بین روز بفهمد که ماه رمضان است باید نیت روزه رمضان کند واگر بعد معلوم شود رمضان بوده ، از ماه رمضان حساب می شود .

منبع: آموزش فقه ، محمد حسین فلاح زاده   

نظر خود را اضافه کنید.

به عنوان مهمان می توانید درباره این موضوع نظر دهید.

0
نظرات شما نیاز به تایید مدیریت دارد.
  • هیچ نظری یافت نشد

وبگــــــــــردی طلبۀ پاسخگو

آخرین ارسال های انجمن

خبرخوان یافت نشد

حمایت از سایت

برای حمایت از سایت لوگوی زیر را در سایت خود درج نمایید.