اگر روزه بگيريم و نماز نخوانيم آن روزه قبول مي شود؟

پرسش:
با عرض خسته نباشید سوال من این است که
اگر روزه بگیریم و نماز نخوانیم آن روزه قبول میشود.یعنی ثواب آن به ما میرسد یا نه قبول نیست. با تشکر
پاسخ:
با عرض سلام و آرزوی توفیق الهی در ماه مبارک رمضان
- طبق روايات وارده از معصومين‏ عليهم السلام شرط قبولى و فائده داشتن اعمال، انجام واجبات و ترك محرمات الهى مى‏باشد.
رسول خداصلى الله وعليه وآله فرمود: «نماز ستون دين است و اولين چيزى كه از اعمال بندگان در قيامت رسيدگى مى‏شود، نماز است. پس اگر نماز قبول شود و صحيح باشد، به اعمال ديگر بنده رسيدگى مى‏ شود. و اگر نمازش صحيح نباشد، به بقيه اعمالش رسيدگى نمى‏ شود».1
اين روايت به صراحت تأكيد دارد كه شرط قبولى ساير اعمال ، پذيرش نماز انسان است. اگر نماز مقبول درگاه الهى قرار گيرد، بقيه اعمال بررسى گرديده و اعمال صالح مُهر تأييد مى‏ خورند. اين نشان دهنده اهميت نماز در بين واجبات است. در روايت ديگرى داريم كه «مرز بين بندگى خدا و كفر، ترك صلاة است».2
حال اگر کسی نماز نخواند ولی روزه بگیرد اگر چه روزه اش صحیح است آ اما با توجهع به روایاتی که بیان شد ، چنین کسی نمی تواند انتظار قبولی نماز را داشته باشد.
یعنی این انسان با روزه گرفتن ، از خود رفع تکلیف روزه کرده است و به خاطر روزه اش مورد مواخذه قرار نمی گیرد ، اما با انجام ندادن شدط بندگی که نماز است ، این روزه معلوم نیست که مورد قبول قرار گیرد و بر در جات او افزوده شود.
بنابراین بین یک عمل صحیح و یک عمل مقبول درگاه خدا فرق است .
عمل صحیح فقط رفع تکلیف می کند ، اما عمل مقبول پاکی خاصی دارد که انسان را به خدا نزدیک می کند و بر معنویت و کمالات او می افزاید.
1 و 2 : رى شهرى، ميزان الحكمه، ج 2، ص 1630، باب 2273.
موفق باشید

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

نظر خود را اضافه کنید.

به عنوان مهمان می توانید درباره این موضوع نظر دهید.

0
نظرات شما نیاز به تایید مدیریت دارد.

نظرات (1)

 • مهمان - ناشناس

  من ماهیانه به طور متوسط 570 هزار تومان حقوق می گیرم و حدود 400 هزار تومان آن بابت اقسط وام و بدهی ها کسر می گردد مابقی حقوق هم بابت مخارج خانه و فیش های متفرقه مصرف می شود که در نهایت 7 الی 10 روز پس از دریافت حقوق موجودی ما به صفر می رسد و باید چشم انتظار حقوق ماه بعد باشیم که این شرایط در طول سال یکسان است و از امسال نیز فرزندم به مدرسه خواهد رفت، آیا با این شرایط پرداخت زکات فطریه بر من واجب است چون تا کنون که یک هفته از عید فطر می گذرد هنوز نتوانسته ام فطریه خود را بپردازم و دیگر اینکه اگر واجب است فطریه فرزند دیگرم که هنوز به دنیا نیامده است به چه صورت خواهد بود.
  =====================
  پاسخ:
  با سلام
  اگر واقعا فقیر محسوب می شوید و ندارید واجب نیست.
  جنین فطریه ندارد.

وبگــــــــــردی طلبۀ پاسخگو

آخرین ارسال های انجمن

خبرخوان یافت نشد

حمایت از سایت

برای حمایت از سایت لوگوی زیر را در سایت خود درج نمایید.

جدیدترین مطالب سایت