سوالاتی که شب خواستگاری باید بپرسید

پرسش:
سلام و خسته نباشید.
ببخشید برای شب خواستگاری من باید چه سوالاتی بکنم ؟ چون هیچ تجربه ای ندارم و برای بار اوله که پیش میاد. ممنون میشم فهرستی از سوالات لازم و ضروری رو برام بنویسید. با تشکر
پاسخ:

با سلام و ادب خدمت شما دوست عزیز

خدمت شما عرض کنم نوشتن ليستي که شامل تمام سوالات لازم براي شناسايي شريک آينده تان باشد غير ممکن است زيرا تفاوت هاي فردي ،شغلي،فرهنگي،اعتقادي و غيره در انسان ها باعث مي شود يک نسخه ي واحد کارساز نباشد .مي توان اصولي را بيان کرد که در فرهنگ ما براي داشتن زندگي موفق زناشويي لازم است اما شايد کافي نباشد. به همين دليل بعد از خواندن سوالات پيشنهادي ، خود شما نيز بايد تغييراتي در آن ايجاد کنيد.
ابتدا زماني که تصميم مي گيريد که خواستگاري را به خانه بپذيريد يا همراه خانواده به خواستگاري برويد ،بهتر است کمي با خود خلوت کنيد . واقع بينانه به خود و شرايط موجودتان نگاه کنيد. خود را از نظر زيبايي،تحصيلات،شرايط مالي ، فرهنگ خانواده بسنجيد. اين کار براي سنجيدن توقعات خوداز زندگي و همسر آينده ،کمک خواهد بود.
بهتر است علاوه بر شناخت بيشتر از شرايط فعلي تان ،آرزوها و انتظاراتتان راجع به زندگي زناشويي را مشخص کنيد. در خلوت خود شعار ندهيد. اينکه معيار هاي صحيح چيست با اين که معيار هاي شما چيست متفاوت است .ممکن است شما بر اساس معيار هايي صحيح انتخاب کنيد اما در زندگي آينده  چون اين معيار ها برايتان دروني نشده و فقط جنبه ي شعار داشته ، دچار مشکل شويد. پس نگاهي واقع بينانه به شرايط موجود و خواسته هاي آينده بسيار مهم است . وقتي به يک ارزيابي صحيح رسيديد ،دست به کار شويد.ليستي براي خود تعيين کنيد و البته بايد ياد آور شوم سوالات استاندارد ، با جواب هاي مشخص وجود ندارد و جوابي متفاوت از آنچه شما فکر مي کرديد به يک سوال نبايد باعث شود نظر شما منفي گردد.خيلي از پاسخ ها خود باعث سوال ديگري مي شوند و مهم اين است که شما در آن زمان بتوانيد به خوبي و البته صادقانه گفتگو کنيد.
بعضي از سوالاتي که در زير آمده در صورت آشنايي قبلي با فرد براي مثال فاميل بودن نيازي به پرسيده شدن ندارد و برخي براي شما حائز اهميت نيست .پس سوالات زير را به عنوان چند پيشنهاد مطالعه بفرمائيد.
- بيوگرافي خوتان را بگوئيد:(سن ، تحصيلات ، شغل ،تعداد فرزندان خانواده ، وضعيت  پدر و مادر، خواهر و برادر ها، اين که چندمين فرزند خانواده است . )
- علت اينکه تصميم به ازدواج گرفتيد چيست؟(خواست خانواده ، فشار فرهنگي يا نياز شخصي)
- در زندگي چه هدفي را دنبال مي کنيد؟ چند تا از سر فصل هاي مهم در آينده تان چيست؟(براي مثال گرفتن بورسيه،موفقيت در زمينه ي ورزش و..)
- چه ملاک هايي براي خوشبختي داريد؟
- مسائل اقتصادي همسر و خانواده ي او چقدر برايتان مهم است؟
-بعد از ازدواج چقدر مايل به ارتباط با خانواده ي همسرتان هستيد؟
-دوست داريد همسرتان با خانواده ي شما تا چه حد صميمي باشد؟
-در تصميم گيري ها اهل مشورت هستيد؟
-آيا خانواده و دوستانتان در تصميماتتان دخيل هستد؟ در آينده  همسرتان چطور؟
-اگر اختلاف نظري بين همسر و خانواده تان ايجاد شد ،چگونه آنرا رفع مي کنيد؟
-خانواده ي خود را سنتي مي دانيد يا مدرن؟ مي خواهيد چطور خانواده اي تشکيل دهيد؟
-نظرتان راجع به مرد سالاري و زن سالاري چيست؟
-تکليف مديريت خانه چه مي شود؟
-درزمان وقوع اختلاف نظر ، اگر با گفتگو به نتيجه نرسيديم ، چه کسي نظر آخر را بدهد؟
-چه عقيده اي در باره ي مديريت اقتصادي خانه داريد؟
-تعريف تان از صرفه جويي چيست؟
-چقدر اهل پس انداز هستيد؟
-چقدر دوست داريد صاحب فرزند شويد؟
-در تربيت فرزندان ، چقدر اختيارات را به همسرتان واگذار مي کنيد؟
همسر
-تا چه حد به اعتقادات مذهبي پايبند هستيد؟
-از نظر ديگران فرد مذهبي هستيد؟
-تعريفتان از حجاب چيست؟( چادر ،مانتوي پوشيده ،چادر ملي ،بلوز و شلوار و روسري و ..)
-در رفتار با نامحرم چه روشي داريد؟
-خودتان در محل کار وخانواده ، با نامحرم چگونه رفتار مي کنيد؟
-از همسرتان تو قع داريد چگونه رفتار کند؟
-با کار کردن خانم ها موافقيد؟ چه نوع کاري؟ (مخصوص خانم ها)     
-  دوست داريد در آينده شاغل باشيد؟ (مخصوص آقايان)
-آيا همسرتان بايد براي هر کاري از شما اجازه بگيرد؟
-اهل مطالعه هستيد يا نه ؟ اگر بله در چه موضوعاتي؟
-آيا فيلم ديدن را دوست داريد؟ زيباترين فيلم هايي که تا کنون ديده ايد ،کدامند؟
-رابطه تان با دنياي مجازي و اينترنت چگونه است؟
-اگر اهل استفاده از اينترنت هستيد، بيشتر به سراغ چه موضوعات و سايت هايي مي رويد؟
-با چت کردن چه ميانه اي داريد؟
-تا به حال به چه کارهايي اشتغال داشتيد؟
-از کاري که مي کنيد ،راضي هستيد؟
رابطه تان با همکارانتان چطور است؟
-با جشن عروسي موافقيد؟ تا چه حد موافق خرج کردن براي مراسم هستيد؟
-آيا در باره ي مهريه نظر خاصي داريد؟
-رسم و رسوم خاصي هست که  خانواده تان برايشان خيلي مهم باشد؟
-چه نوع تفريحاتي را دوست داريد؟
- بعد از ازدواج با دوستانتان تا چه حد رفت و آمد مي کنيد؟
- دوست داريد همسرتان اهل معاشرت با دوستان باشد يا نه ؟
اين ها بخشي از اطلاعاتي است که ما از همسر آينده مان نياز داريم اما همه ي آن نيست. تحقيق ،مشاوره مي تواند بسيار موثر باشد. به خدا توکل کرده و سعي کنيد بهترين انتخاب را داشته باشيد زيرا هرچند دين ما در صورت اختلاف امکان جدايي را قرار داده است اما مشکلات پس از آن به قدري زياد است که بهرين راه پيشگيري از طلاق با انتخاب صحيح است.

توصیه میکنم این لینک را هم حتما ببینید که کاملتر به این موضوع پرداخته است:

هنگام خواستگاری چی بپرسیم؟

خوش بخت و موفق باشيد. منبع سایت تبیان

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

نظر خود را اضافه کنید.

به عنوان مهمان می توانید درباره این موضوع نظر دهید.

0
نظرات شما نیاز به تایید مدیریت دارد.

نظرات (16)

 • مهمان - مهران

  دخترا بعدا بگین خاستگار نیس من همین دیروز رفته بودم خاستگاری یه دختر خانمی که به صورت سنتی مامان پیداشون کرده بود جلسه اول خوب بود جلسه دوم قرارشد ماباهم حرف بزنیم ولی در همون جلسه متوجه بعضی روحیات لج بازی گونه دختر خانوم شدم ولی زیاد نخاستم روش مانور بدم در اخر هم تقریبا هردومون از هم خوشمون اومده بود وبه تفاهمم رسیده بودیم ولی بنده بخاطر اینکه زیادتر به روحیات و اخلاق و رفتارشون اشنا بشم پیشنهاد دادم یه جلسه دیه هم باهم حرف بزنیم که ایشون هم قبول کردن وحتی اصرار کردن که ازدواج شوخی نیس و با یه ساعت حرف زدن نمیشه خیلی چیزهارو فهمید بعد فرداش دو سه ساعت مونده به موعد مقرر از خانواده دختر خانوم زنگ زدن پیشنهاد دادن که بیرون از خانه حرف بزنیم که منم استقبال کردم و چون هوا سرد بود من گفتم بهشون بگن اماده بشن تا من با ماشین برم از دم خونشون بردارم تا هم سردشون نشه هم تو این سرما منتظر نمونن که اونا هم قبول کردن ولی وقتی رسیدیم دم خونشون متوجه شدم که دختر خانوم قرار بیرون رفتن رو خودشون کنسل کردن و مامان بنده بخاطر اینکه از جریان خبر دار بشه با تعارف خانواده دختر خانوم رفتن تو خونه و متوجه شدن که از مادر اصرار از دختر خانوم انکار میگن بیرون نمیام که نمیام بعد به منم گفتن که برم تو خونه منم از سر ناچاری رفتم تو خونه که انصافا مادر دختر ازم از بابت کنسل شدن قرار بیرون معذرت خواهی کردمنم گفتم اشکال نداره شاید مصلحت نبود و بعد از اینکه دخترخانوم چایی اوردن مامان من پیشنهاد داد که حالا که بیرون رفتن کنسل شد تو خونه حرف های باقی مونده رو ادامه بدین تا واسه بعد حرفی حدیثی نمونه منم قبول کردم ولی بازم دختر خانوم گفتن که ما دیه حرفی نداریم و همه ی حر ف هامونو هم زدیم بعد مامانش گفت اگه حرفی نداشتی چرا برا امروز قرار گذاشتی و اینا کشوندی اینجا و از کارو زندگی معطل کردی هیچی دیه اونم ساکت موند بدون حرف زدن مامان بیچاره من بجای ما شروع کرد به حرف زدن در مورد طرز رفتار ما باهم که اینجوری بکنید اونجوری باهم باشید ......... چون من هم کارمو تعطیل کرده بودم به مامانم اشاره کردم تا برگردیم خونه حالا شما اگه جای من بودین جواب خاستگاریو چی میدادین لطفا راهنمایی کنین ممنون

 • با سلام
  به نظر یه مشکلی وجود داشته باشد. شاید دختر علاقه به ازدواج شما نداره و کسی دیگه رو میخواد و هزاران احتمال دیگر.
  من جای شما بودم کنسل میکردم و ریسک نمیکردم.

 • مهمان - مریم

  سلام .خسته نباشید .پسرعموم از من خواستگاری کرده من قبلا ازدواج کردم جداشدم .خانواده هامون راضی ب ابن ازدواج نیستن بخاطر همین باهم دعوا کردن .مخالفت خانواده ی من فقط بخاطر خانواده عمو وگرنه پسرعموم از هر لحاظ عالی .به نظر شما من با شرایطی ک دارم چ جوابی بدم ؟؟؟وقتی ب پسرعموم میگم نمیشه میگه خودمو میکشم

 • سلام
  نمیتونم با این مقدار توضیح کمکی کنم و باید جزئیات بیشتری بدونم. خصوصا علت مخالفت پدر و مادر پسر.

 • مهمان - حسنا

  سلام علیکم وقت بخیر لطفا اگر ممکنه سوالات کلیدی و مهمی که در جلسه خواستگاری از یک طلبه باید پرسیده بشه رو برام بفرستین لطفا اگر داخل سوالات از شرایط بچه و بچه دار شدن و نشدن در آینده هم موارد و سوالاتی باشه ممنون میشم اگر ممکنه محبت کنید زودتر پاسخ بدین چون خیلی نیازه سپاسگزارم.التماس دعا

 • مهمان - رضا

  من پسری ۲۵ساله هستم و راجع به دختری که محجبه و متدین هست و مورد علاقه ام تحقیق کردم.ولی الان متوجه شدم خواستگار داره و از خواستگار ناراضی نیست یعنی امکان داره ازدواج صورت بگیرد آیا من نیز مطرح کنم خواستگاری رو یا نه؟

 • با سلام
  بهتره کاری نداشته باشید و اقدام نکنید تا ببینید چی میشه.

 • مهمان - احسان

  سلام پسری هستم 20 ساله ازیکی ازدخترهای فامیل چند سالی است خوشم میاد اونم 20سالشه ودردرس میخوته ومن هم اداره میرم میخواستم ببینم چکارکنم . چه جوری بهش بگم .وراحتم نمیتونم بگم

 • با سلام
  گفتن شما کار درستی نیست و اگر واقعا خوب و به درد زندگی می خورد توسط خانواده خواستگاری رسمی کنید.

 • مهمان - طوبی

  با سلام. دختری هستم 25 ساله. خواستگاری دارم که فکر میکنم به لحاظ اجتماعی و اعتقادی تفاوت های ی داریم و من فکر میکنم مناسب هم نیستیم اما ایشان اعتقاد دارند که میتوانند با این تفاوتها کنار بیایند... مهمترین دلیل مخالفت من این است که ایشان نسبت به همسن و سالان خود سطح معلومات پایینتری دارند در ضمن هنگام صحبت کردن لهجه ای دارند که من نمیپسندم اما وقتی از من دلیل مخالفتم را میپرسند نمیدانم چطور این مسئله را به ایشان بگویم و بهانه های دیگری مثل تفاوت در اعتقادات مذهبی رو به عنوان دلیل بیان میکنم و ایشان میگویند که حاضر اند با اعتقادات من کنار بیایند... چطور دلیل واقعی مخالفتم را بگویم؟؟؟ نمیخواهم کسی از دستم ناراحت شود

 • با سلام
  اگر ایشون رو نپسندید غیر مستقیم بگید به درد هم نمی خوریم و اصرار کردن آقا وجهی نداره .باید قاطع جواب بدید و دیگه باهشون ارتباطی نداشته باشید.

 • مهمان - حسن

  بسم الله
  سلام حاجی
  چند تا سایت رفتم ولی چیز درست درمونی گیرم نیومد(کلیشه ای هستند) ، ولی مطالب شما خیلی نزدیک به واقعیته.

 • سلام
  ممنون شما لطف دارید دوست عزیز.

 • مهمان - مهمان

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما. دختری هستم 30 ساله و تا به حال خواستگاران زیادی داشتم ...

 • با سلام و ادب
  خواهر گرامی این مشکل تنها شما نیست و خیلی ها اینطور وقتی خواستگار میاد میرند و بر نمیگردند.علت هم به چهره یا خانواده ممکنه بر نگرده و علت های مختلفی میتونه داشته باشه و شما نباید ناراحت بشید چرا که قسمت شما نبوده و اگر قسمت شما هم باشه حتی بعد از ماها هم ممکنه برگردند پس شما باید امیدت به خدا باشه و بسپارید به او حالا نتیجه هر چی شد.
  چه بسا ممکنه مورد هایی خیلی بهتر از این بعدا سراغ شما بیاند .وقتی میدونی راهت و هدفت و حجابت درسته پس نباید با این چیزها ناراحت بشید و کم بیارید.
  توکلتون بخدا باشه وصبور باشید
  یا علی

وبگــــــــــردی طلبۀ پاسخگو

آخرین ارسال های انجمن

خبرخوان یافت نشد

حمایت از سایت

برای حمایت از سایت لوگوی زیر را در سایت خود درج نمایید.

جدیدترین مطالب سایت