چرا برخی مردان در کنار همسرشان آرامش نمی یابند؟

پرسش:

قرآن مجيد وجود زن را كانون محبّت و ماية آرامش و آسايش خاطر مرد معرّفي كرده است. پس چرا گروهي از ديدار و همنشيني با زن، چهره اي نوراني و مؤمن پيدا مي كنند و گروهی چهره اي شوريده و پريشان خاطر، و دنياي طوفاني درونشان آرامش نمي يابد؟!

پاسخ:

با سلام و ادب
 
قرآن مي فرمايد: " و من آياته ان خلق لكم من انفسكم أزواجاً لتسكنوا اليهاو جعل بينكم مودّهْْ و رحمهْْ... ؛ از نشانه هاي خداوند بزرگ اين است كه براي شما از نوع خودتان، همسراني آفريد كه با آنان آرام گيريد و ميان شما دوستي و مهرباني افكند و در اين أمر براي انديشوران مايه هاي عبرت است".
 
رابطة ميان زوجين را با كلمة "مودّت " و "رحمت" تعبير مي كند. و اين نكتة بسيار عالي است، زيرا اشاره به جنبة انساني و فوق حيواني زندگي زناشويي است. اشاره به اين است كه عامل شهوت تنها رابطة زناشويي نيست. رابطة اصلي، صفا و صميميت و اتّحاد و روح است.
 
اگر مي بينيم گروهي پس از ازدواج، نوراني و آرام به نظر مي رسند و گروهي پريشان خاطر، شايد دليل آن به خاطر عشق هاي هوسي و شهواني باشد، زيرا عشق ها و علاقه هاي به همسر بر دو نوع است:
1ـ هو سي و شهواني كه بر اثر زيبايي ظاهري به وجود آمده است و عاقبت خوشي براي طرفين ندارد :
عشق هايي كز پي رنگي بُوَد عشق نبود عاقبت ننگي بود

2ـ عشق هاي متعالي:
عشق نوع اول به تنهائي مخرّب و زيانبار است ، اما با نوع دوم ، حالت منفي و مخرّب خود را از دست داده، از ارزش هاي عالي و مفيد خواهد شد.
همان گونه كه جسم انسان براي ادامة حيات به روح نياز دارد و جسم بي روح سرد و پژمرده است، زندگي زناشويي براي سعادت و شادابي و پويايي، به روح نياز دارد كه عشق و محبّت است.
"عشق" كيمياي سعادت است كه به دل هاي افسرده و نا اميد نشاط و اميد مي دهد و سرديها را به گرمي و حرارت تبديل مي كند. اگر زندگي بر مبنايي صحيح استوار شود و به طور صحيح استمرار يابد، محبّت و رحمت تا آخر عمر ادامه خواهد داشد. از محبّت خارها گل مي شود. از محبّت ، تلخ ها شيرين شود. از محبّت مس ها زرّين شود.
ملاك در زندگي با نشاط ، عشق و محبّت است. اگر شخصي پس از ازدواج درياي طوفاني دروني او آرام نگرفت، دليلش نبودن محبّت و عشق به همسر مي باشد.
در هر صورت اگر زن مؤمن باشد و داراي حسن سيرت و صورت ، رفتار او ماية آرامش است، ولي اگر زني سيرتي زشت داشته باشد، معاشرتش ماية پريشاني است.
واحد پاسخ به سؤالات دفتر تبليغات اسلامي

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

نظر خود را اضافه کنید.

به عنوان مهمان می توانید درباره این موضوع نظر دهید.

0
نظرات شما نیاز به تایید مدیریت دارد.

نظرات (8)

 • مهمان - رویا

  سلام .27سالمه و هشت ساله ازدواج کردم .شوهرم واقعا سرده .اگه درخواست مکرر من نباشه حتی یک ماه بیشتر رابطه نخواهیم داشت .و کاش فقط جنسی سرد بود متاسفانه روی همه زندگیمون تاثیر بد گذاشته .غذا و دارو و وضعیت ظاهر خودم و رفتار و برخوردو......همه رو همه رو امتحان کردم و بینتیجه .چی کنم که خودم سرد شم ،میترسم خیلی میترسم

 • با سلام و ادب
  باید کمی دقیقتر و جدیتر دنبال درمان همسرتون باشید. چون من دقیق از جزئیات اطلاعی ندارم نمی تونم اظهار نظر کنم اما حتما پیگیر درمان باشید و یا دقیق توضیح بدید چه درمانی و کارهایی کردید.

 • مهمان - مهمان

  زن باس خوشکل باشه اگه لالم باشه که دیگه عالیه

 • مهمان - تنها

  قبلا فکر میکردم شوهرم از یه جاهایی داره پر میشه ولی نمیدونستم که از طرف مادرش هست یا از طرف خواهراش
  یکبار به طور اتفاق شنیدم که یکی از خواهراش داشت بهش میگفت خیلی داری زیادی خرجش میکنی داری زنتو لوس میکنی
  زنت میخواد تورو زن ذلیل بار بیاره...
  حاج آقا من اصلا همچین آدمی نیستم اونا در موردم اینجوری فکر میکنند
  تو رو خدا راهنماییم کنید چطوری باید باهاشون برخورد کنم؟
  لطفا پیامهای منو تایید نکنید فقط همین جا جوابمو بذارید ممنون

 • با سلام
  شما باید خونسردی خودت رو حفظ کنی و دنبال انتقام و برخورد با همسرت نباشی. بلکه باید سعی کنید با رفتار و آرامش همسرت رو جذب خودت بکنی تا اون بدونه خواهراش اشتباه فکر می کنند. اگر شما هم دعوا و بحث راه بندازید دیگه رابطه تیره میشه. شما حساب شده عمل کنید و اجازه ندید نقطه ضعفی از شما بدست بیاره.مدتی که بگذره خودش متوجه رفتارهای درست و غلط میشه.
  در مورد مادرشوهرتونم شما هیچ برخورد تندی نداشته باشید و به مادرتونم نگید این چیزها رو و کار خودتون رو که همون احترام و احوالپرسی هست انجام بدید اونا هم ممکنه بخاطر مشکلاتی ناراحت باشند که بهتر میشند.

 • مهمان - تنها

  سلام حاج آقا
  من حدود یکسال و نیم است که عقد کردم متاسفانه با خانواده ای وصلت کردم که اعتقادات خوبی ندارند
  پدرومادرشوهرم با پدرومادر من خیلی سرسنگین هستند از اونجایی که همسرم خودش منو برا ازدواج انتخاب کرده اونا رابطه خوبی با من هم حتی ندارند یک ماهی هست که پدرشوهرم ومادر شوهرم با من خیلی بد رفتاری میکنند تا حدی که وقتی فهمیدم پدرشوهرم مریضه زنگ زدم به مادرشوهرم که حال پدرشوهرم رو بپرسم وقتی گوشیو برداشت فهمید منم گوشیو بدون خداحافظی قطع کرد
  شوهرم قبلا هر شب بهم زنگ میزد یا اگه زنگ نمیزد حداقل پیام میداد ولی الان 2هفته اس که نه پیامی و نه زنگی...

 • مهمان - تنها

  سلام حاج آقا

وبگــــــــــردی طلبۀ پاسخگو

آخرین ارسال های انجمن

خبرخوان یافت نشد

حمایت از سایت

برای حمایت از سایت لوگوی زیر را در سایت خود درج نمایید.

جدیدترین مطالب سایت