مگر ولی فقیه معصوم است که ولایت مطلقه دارد؟

پرسش:

مگر ولی فقیه معصوم است که ولایت مطلقه دارد؟

پاسخ:

♦️ عصمت در تشریع است.
 عصمت تنها در ناحیه‌ی تشریع (نبوت و امامت) معتبر است. یعنی فقط پیامبر و امام لازم است که معصوم باشند زیرا مردم لازم است تا اطمینان داشته باشند که در مسیر تشریع یعنی دریافت دستورات الهی از پروردگار و ابلاغ آن به امت، هیچ گونه خطایی اتفاق نیفتاده است.

♦️ ولی فقیه مدیر جامعه است.
 اما در عرصه سیاسی عصمت ضرورتی ندارد، چون حاکم جامعه قصد تشریع ندارد، بلکه وی آنچه را توسط پیشوایان دین تشریع و ابلاغ شده را اجرا می نماید.

♦️ ضرورت نظم اجتماعی
 در همه ی نظام های سیاسی دنیا، اگر هرشهروندی به بهانه ی عدم عصمت حاکم یا رئیس جمهور یا ....، مطابق صلاح دید خود، تنها یک قانون را اجرا نکند، سنگ روی سنگ بند نمی شود.

 (مثال برای تقریب به ذهن: پزشک جراح نیز عصمت ندارد، اما بیمار پس از آنکه تخصص وی را تایید می کند، قلب و ریه و همه¬ی اعضای حیاتی خویش را در اختیار وی قرار می دهد تا جراحی کند)


 طبیعی است رهبر با مشورت های گوناگون (چه مجلس¬های مشورتی مانند مجمع تشخیص مصلحت و چه مشاورهای گوناگون) سعی در ابلاغ بهترین دستور را دارد. (با این حال مجال انتقاد به نظر رهبری نیز در ظرف مناسب وجود دارد.) اما هیچ کس با این توجیه که نظر من از نظر ولی فقیه بهتر است، نمی تواند از دستورات شرعی و قانونی وی سرپیچی کند.

 از این رو همه مراجع فتوا می دهند،حکم حکومتی بر مقلدین سایر مراجع و حتی خود مراجع لازم می گردد. چرا؟ چون حفظ نظم و جلوگیری از خودسری و هرج و مرج از ضروری ترین نیازهای هرجامعه ای است.

نظر خود را اضافه کنید.

به عنوان مهمان می توانید درباره این موضوع نظر دهید.

0
نظرات شما نیاز به تایید مدیریت دارد.
  • هیچ نظری یافت نشد

وبگــــــــــردی طلبۀ پاسخگو

آخرین ارسال های انجمن

خبرخوان یافت نشد

حمایت از سایت

برای حمایت از سایت لوگوی زیر را در سایت خود درج نمایید.