با زنان چشم سبز ازدواج نکنیم؟

پرسش:

با سلام خسته نباشید

میخواستم بدانم زنا فقط ارتباط جنسی بین دونامحرم است یا استمتاع از قسمتهای بالای بدن زن هم شامل  زنا میشود ودوم اینکه ایا این روایت درست است که از زنان چشم سبز پرهیز کنید.

پاسخ:

با سلام و تشکر از حضور شما

در مورد سوال اول شما عرض کنم که زنا آن است که مرد و زن نامحرمی بی آنکه عقد دائم یا موقت بخوانند یا مرد و زنی که با هم محارم هستند با هم از راه جلو یا پشت نزدیکی نمایند و دخول صورت بگیرد؛ یعنی آلت مرد در آلت زن داخل گردد. و دخول هم به مقدار ختننه گاه صورت بگیرد.(1)

لذا در صورتی که دخول صورت نگیرد، زنا محقق نمی شود. (2)

بنابراین دست زدن به بدن دختر نامحرم و دیدن بدن او و استمتاع از قسمت های بالای بدن او هر چند حرام است و از گناهان کبیره می باشد؛ ولی حکم زنا را ندارد و حد زنا جاری نمی شود.

در جواب پرسش دوم هم عرض کنم که چنین روایتی در مورد زنان نداریم و این اشتباهی است که در معنی حدیثی صورت گرفته است.

پیامبر اکرم(ص) فرمودند: «ایاک و خضراء الدمن قیل: یا رسول­الله(ص) و ما خضراء­الدمن؟ قال: المرءة الحسناء فی منبت السوء؛ بر حذر باشید از آن گلی که در مزبله روئیده گفتند: یا رسول­الله گلی که در مزبله روییده چه گلی است؟ فرمود: زن با جمال که در خانواده­ای پست بزرگ شده است.»(3)

این حدیث،پرهیز دادن از ازدواج با خضراءالدّمن بود. خضراءالدّمن به معنای سبزه‌هایی است که بر مزبله می‌رویند. در ادامه مخاطبان پیامبر که منظورش را درست در نیافته بودند، معنایش را می‌پرسند و ایشان ادامه می‌دهد که: المرأة الحسناء فی منبت سوء. یعنی زن زیبایی که از خاستگاه بدی باشد. به عبارت دیگر ایشان به این نکته توجّه می‌دهد که خانواده و اطرافیان در انتخاب همسر آینده خیلی مهم‌اند و بدون این شروط نباید صرفاً به دلیل زیبایی ظاهری، شریک زندگی را انتخاب کرد. بعضی از نویسندگان بی دقت، خضراء الدّمن را زن چشم‌سبز معنا کرده اند.

و ما در روایت داریم که با زنان چشم‌آبی ازدواج کنید که در آنها برکت است(4) .

منابع:

1. امام خمینی، تحریر الوسیله، جلد2، کتاب الحدود، الادول فی حد الزنا، القول فی الموجب، مسأله 1-3.

2. أنوار الفقاهة، کتاب الحدود و التعزیرات (مکارم)، ص 23

3. کلینی؛ اصول کافی، تهران، دارالکتب الاسلامیه، 1365ش،ج5، ص332 و شیخ صدوق؛ من لا یحضره الفقیه، قم، جامعه مدرسین،ج3، ص391 و ....

4. وسائل الشّیعه، ج20، ص 58

موفق باشید.

نظر خود را اضافه کنید.

به عنوان مهمان می توانید درباره این موضوع نظر دهید.

0
نظرات شما نیاز به تایید مدیریت دارد.

نظرات (50)

 • مهمان - من

  حاجی اقا پیامبر گفته با زنان چشم رنگی ازدواج نکنید چرا قضیه رو ماس مالی میکنید مثل سنگسار زنان ک ماس مالی میکنین یا مشوت نکردن با رن چون ناقص العقل هست درنهج البلاغه هم اومده چرا تفره میرید

 • مهمان - سهیل

  آیا تعزیه خوانی گناه است ویا نه؟به چه دلیل زیرا ادای یک نفررا درآوردن کار درستی نیست

 • سلام
  خیر گناه نیست و ثواب هم داره. تعزیه ادا در اوردن نیست بلکه بازیگری و نمایش یک واقعه تاریخی هست.

 • مهمان - ناشناس

  سلام.حاج اقا بحث من در مورد همین حدیث پیامبر هستش.من دختریم که مامانم فوت کرده و پدرمم معتاده و از راه گدایی و کارای دیگه پول درمیاره که حلال هم نیست.ولی من دختری سر به زیر و مذهبی هستم که تا به حال هم هیچ ارتباطی با نامحرمان نداشته ام.حالا بگین که جرم من چیه که نباید یه زندگی پاک با یه فرد از یه خانواده پاک داشته باشم؟؟؟؟به نظرتون وقتی که دختری مثل من این حدیثاز پیامبر رو میبینه که گفته از این خانواده ها پرهیز کنین ایا نسبت به دین اسلام بدبین نمیشه؟؟؟؟؟

 • مهمان - محمد

  در پاسخ به: مهمان - ناشناس

  منظور پیامبر این بوده که برای خوشگلی کسی رو نگیرید و احوال خانواده طرف و محیطی که توش بزرگ شده بسیار مهمتره و در مورد شما خواهر گرامی هم بگم که حضرت آسیه هم زن فرعون بود ولی از بانوان والا مقام دنیا و آخرت هستند شما ارزشتون به مراتب از دختران معمولی بیشتره چون امتحانتون هم سخت تر بوده و در شرایط سخت دینتون رو حفظ کردین و باور کنید در صورت پافشاری روی باورتون و با ایمان به خدا آینده ای خواهین داشت بسیار زیبا فقط توکل به خدا رو یادتون نره خدا هیچ انسانی رو تا آخر عمرش تو امتحان سخت نگه نداشته
  اللهم عجل لولیک الفرج

 • با سلام
  هر قاعده کلی استثنا هم دارد و ممکنه در چنین خانواده ای دختر کاملا پاک و معصومی هم باشه.

 • مهمان - علی

  سلام من۲۸سالمه چندساله عاشق یه دختر شدم بهش ابراز علاقه کردم جواب مثبت داد منم چندسال خواستگاری عقب انداختم تا وضع مالیم بهترشه بعد۵سال ورشکسته شدم تمام امیدم ازدست دادم شما راهنماییم کنید ممنونم

 • سلام و ادب
  دوست عزیز مشخصه همت و اراده بالایی دارید. پس برای شروع دوباره دیر نشده و سن زیادی هم ندارید.
  سعی کنید در حد توان ازدواج آماده باشید و زندگی رو شروع کنید خدا برکت میده و سریع پیش میرید. خدا به برکت متاهلی و بچه نمیزاره هیچ وقت زمین بخورید.

 • مرسی واقعا خیالم رو راهت کردین من بایکی دوست هستم چشماشم سبزه الان باین جمله ها خیال من رو راهت کردین

 • مهمان - عباس

  سلام برشما ضمن خداقوت وخسته نباشید محضر حضرتعالی زنده هم طلبه هستم پیشنهاد من این است که راجع به سوالاتی که در موضوع ازدواج موقت پرسیده میشود تفره مریم وسربسته جواب ندهیم موضوعی به این مهمی رو باتوضیح وتفصیل سرخ بدهیم چون یک ضرورت اجتماعی است ممنون.

 • مهمان - محمدرضانظری

  سلام. من دلم میخواد با دختری چشم سبز و محجبه و پاک ازدواج کنم اما موفق نشدم کیس مناسبی رو پیدا کنم. حاج آقا شما میتونید کسی رو به من معرفی بفرمایید؟ لطفا اگر زحمتی نیست جواب رو برام ایمیل کنید چون من به اینترنت همیشگی دسترسی ندارم و از کافی نت پیام میزارم جوابم رو برام ایمیل کنید حتی اگر جوابتون منفیه. یک دنیا ممنون

 • سلام
  خیر متاسفانه سراغ ندارم.

 • مهمان - مسعود

  اجرکم عند الله ...
  عاقبت به خیر بشید ان شاءالله ...

 • یععنی ازدواج کنیم یا نکنیم تو رو خدا بگید

 • با سلام
  بله ازدواج کنید مشکلی نیست.

 • مهمان - آشنا

  با سلام حاج آقا تو روایت اخر خوب اومدی من جوانی 28ساله مجرد تازه کارمند شدم با حقوق مکفی اگه زن خوب طلبه جوان باهوش و با اصالت خانواده سراغ دارین به ما پیشنهاد بدین ثواب داره یکی دو جا رفتم گفتند که هیچ مشکلی نداری اما جواب بله نمیدن به اصطلاح خودشون مذهبی هم هستند.........حالا اگه طبق روایت اخر دختر خوب چشم ابی هم برام سراغ دارین پیام یه ایمیل شخصی لطف کنید بفرستین .....حاجی میخوام به کمال برسم هرچند که هنوز ماشین و خونه و ....ندارم فقط یه حقوق.. اما امیدوارم ک با ازدواج به همه چی برسم........ضمنا خوزستانیم باتشکر یاعلی....اگه دختر یک عالم فقیه برام پیدا کنید عالی میشه اخه میخوام بچه های سالمی برام تربیت کنه منتظر تماس سبزتان هستم یاعلی.....:):)

 • مهمان - رضا

  سلام من بایه دختر دوست بودم که یه خواهر چشم سبز داشت ومن عاشقش شدم ولی خواهرش (که بامندوست بود)نزاشت بهش برسم حالا موندم چیکارکنم بعد اونم تاحالاازهیچ دختری خوشم نیومده فقط اون جلو چشامه لطفا راهنمایی کنین

 • سلام
  مادرتون رو بفرستید خواستگاریش دادند که بهتر و الا فراموش کنید و منطقی باشید.

 • مهمان - رهگذر

  واقعا ازتون ممنونم.خیلی ممنون شما هستم.چشم های من سبز هست.دیگه یواش یواش داشتم خودمم نگران می شدم ،از بس که دوستام این حرفارو (چشم سبز از شیطان است)می زدن.ولی واقعا شما منو از نگرانی نجات دادید.با تشکر از شما عزیزان

 • مهمان - شیوا

  سلام من شیوارضایی هستم چشمم هم سبزه میخواستم بگم من عاشق پسری شدم میخواستم بدونم چجوری بهش بگم که بهش علاقه دارم.خواهش میکنم زودترجواب بدین

 • سلام
  گفتن شما اصلا به صلاح نیست.
  از طریق واسطه و غیر مستقیم فقط برای ازدواج بگید شما رو به اون آقا پیشنهاد بدند.

 • مهمان - مهمان

  سلام حاج اقا
  من به دلیل اعتقاداتم و نرسیدن به سنه ازدواج میخواستم که ازدواج موقت کنم و میخواستم شما راهنماییم کنید چون نمیدانم چکار باید کنم و کجا بروم و بسیار خجالتی هستم..
  با تشکر

 • سلام
  بنده هم اطلاعی ندارم و توصیه هم میکنم به این مسائل فکر نکنید و از عواملی که باعث تحریک می شود دوری کنید.

 • مهمان - هاشم

  سلام. من یک دختر را دوست دارم اما او نامزد داره و من نمی توانم او را فراموش کنم لطفا راهنمای کنید.

 • مهمان - علی

  من همه جاي بدنم سبزه سبز چكار كنم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 • مهمان - مهدیه

  مطالب سایتتون خیلی خوب بود...ممنون

 • مهمان - مهمان

  سلام من چشام سبزه واز خدا بسیار سپاسگذارم که این رنگ چشمو بهم داده،

 • مهمان - mahsa

  سلام.واقعا جز اینکه بگم متأسفم حرف دیگه ای ندارم.آخه این چه طرز فکریه، این چه حرفیه؟؟؟ همه ی ما آفریده ی خدا هستیم.خدا زیبایی هارو دوست داره.هیچکس با ذات بد آفریده نمیشه.بین همه ی آدما بد و خوب وجود داره.چرا به رنگ چشم نسبت میدین؟؟؟ این خیلی بی ادبیه.توهین بزرگیه به ما.ذات انسان مهمه.شخصیت مهمه.نه رنگ چشم.ظاهر مهم نیست.کی میخواین به این درک برسین خدا میدونه.

 • با سلام
  برای کی و چرا متاسف هستید؟
  خواهشا یه کم مطلب رو بخونید بعد نظر بدید. ما حرفی مخالف اون چیزی که شما گفتید نزدیم.

 • مهمان - فاطمه

  من چشم آبیم!

 • مهمان - سبا

  سلام منم چشام ابیه:(:(:(

 • مهمان - مارتین

  در پاسخ به: مهمان - سبا

  خرافت هست در مورد چشم سبزها یا ابی ها.
  من چشمام ابی هست.من سید هستم پدرم سبزه هست و در گذشته نه چندان دور در نجف میزیستن ولی خانواده مادریم چشم رنگی هستند من به شدت شبیه پدربزرگم هستم.
  حتی شنیدم چشم برخی از پیامبران رنگی بوده و حتی در مورد یکی از امامان هم شنیدم ولی بر درست بودن ان مطمن نیستم.

 • مهمان - hania

  من هانیا یه دختر 17 ساله هستم که باشگاه تکواندو میرم و من عاشق پسر رییس باشگام شدم که 27 سالشه و از نظر خانواده هم باهم میخوریم و پدر مادر اون هم منو خیلی قبول دارن میخاستم ازتون بپرسم که اینکه من به پسره بگم و ازش خاستگاری کنم ایرادی داره شهریار(پسر رییس باشگام) هم فک کنم دوستم داره و خانوادش هم از من خوششون میاد اون شغلش هم مناسبه و همه ی معیار ازدواج رو داره اگه من بگم بهش بنظرتون اون از من متنفر بشه؟؟؟؟؟؟ یا میتونم با خاستگاری یا اشنایی بیشتر اونو بیشتر از اینی که هست شیفته ی خودم کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟ لطفا پاسخ رو به ایمیلم بفرستین ازتون متشکرم و منتظرم
  ===================
  پاسخ:
  سلام
  خواستگاری شما از او و گفتن این موضوع اشتباه محض هست . خب اگر او و خانواده اش به شما علاقمند باشند خودشون میان خواستگاری و نیازی به گفتنتون نیست.
  آشنایی بیشتر و شیفته کردن باعث کوچیکی خودتون میشه و شرعا هم درست نیست.
  این محبت رو کنترول کنید و بزارید خودشون تصمیم بگیرند.
  موفق باشید

 • مهمان - سارا

  در پاسخ به: مهمان - hania

  آدم تو این سن وسال فکر میکنه همه از ش خوششون میاد
  تا کسی رسما اعلام نکرده شما نمیتونید مطمئن بشید که ازتون خوشش میاد
  این فکرا همش باد هواست

 • مهمان - علی

  در پاسخ به: مهمان - hania

  من در مدتی در مصلی در کی از شهر های شمال مشغول به انجام وظایف شرعی ام بودم.دختری زیبا روی از من با واسطه از امام جمعه خواستگاری کرد و من بعد از تحقیق با او ازدواج کردم.
  از نظر اقای طبرسی خواستگاری از مرد توسط زن هیچ ایرادی ندارد ولی عرف منطقه بسیار مهم هست.

 • مهمان - نصیبه

  سلام منم چشام سبزه ولی خواستگاری ندارم:(
  چون چش رنگیم و دلم میگیره وقتی یکی برمیگرده اون حرفارو بهم میگه با اینکه میدونم دوستان حدیث رو خوب متوجه نشدن

 • مهمان - فاطمه

  اززحماتی ک کشیدید نهایت تشکر رو دارم.ابهاماتی ک داشتم برطرف شد.انشالا همیشه موفق باشید.

 • مهمان - الیانا

  باسلام و خسته نباشید.من یه دخترمسلمونم که به احکام اسلام هم پایبندم اما یه پسر بودایی رو دوست دارم راهی به جز اینکه اون تغییر دین بده برای ازدواج نیست؟
  ================
  پاسخ:
  با سلام خیر
  این دوست داشتن بعد از ازدواج و بعد در مورد مسائل فکری و اعتقادی از بین میره .پس عاقلانه فکر کنید و تصمیم بگیرید.

 • مهمان - کوثر

  باعرض سلام وخسته نباشید.من از طریق ارسال پرسش سوالی مطرح کردم ولی هرچه کاربری وپسوردو وارد می کنم خطا میده .باتشکر
  ===================
  پاسخ:
  با سلام
  پاسخ به ایمیل شما ارسال می شود.و می توانید از بخش ورود اعضا مجدد دریافت کنید.

 • مهمان - جوان(دانشجومعلم)

  سلام
  من میخوام توسایت شماعضو بشم.اقدام کردم.تو ایمیل نوشته روی لینک کلیک کنید.من این کارو کردم اما پیامerrorمیاد...
  یعنی چی؟؟؟
  3پاس
  ===============
  پاسخ:
  سلام
  من فعال کردم
  با یوزر و پسورد ایمیل شده وارد بشید مشکلی بود خبر بدید.
  یا علی

 • مهمان - جوان

  باسلام و احترام
  تعجب آور است...
  اینکه کسی باور داشته باشد نباید با زن چشم سبز ازدواج کند...
  این خُلق است که مورد نکوهش باید باشد نه خَلق...
  مگر دست آدمیست که چشمش سبز باشد.رنگی شدن چشم مربوط به ژنتیک و الل مغلوب است...

 • مهمان - مهمان

  ببخشید این سولاتی که ما می پرسیم گی داره بهشون جواب می ده از کجا بدونیم جوابی که داریم می گیریم قابل استناد
  مثلا من به شخصه چند جا دیدم که گفته بود به افراد چشم رنگی اعتماد نکنید ولی الان اینجا میگن که تابیرش اشتباهه الا ن دقیقا چه کسی به این سوالات جواب داده که ما بدونیم کدوم جواب قابل استناد تره
  ========================
  پاسخ:
  با سلام
  این چند جا کجا بودند؟؟؟ آیا سایت معتبر بوده و منبع معتبر برای حرف خود داشتند؟
  اینجا هم مشخصه کی داره جواب سوالات رو میده و عکسم بالا هست. طلبه پاسخگو جواب میدهد.

 • مهمان - میهمان

  جناب شیخ معزز
  به استناد این روایت، که در منابع معتبر آمده، می‌گویند ازدواج با زن چشم‌کبود، نهی شده است:
  عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ عُمَرَ بْنِ عَلِی الْبَصْرِی عَنْ عَلِی بْنِ الْحَسَنِ بْنِ بُنْدَارَ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ یوسُفَ الطُّوسِی عَنْ أَبِیهِ عَنْ عَلِی بْنِ‏ حَشْرَمٍ عَنِ الْفَضْلِ بْنِ مُوسَى عَنْ أَبِی حَنِیفَةَ النُّعْمَانِ بْنِ ثَابِتٍ عَنْ حَمَّادِ بْنِ أَبِی سُلَیمَانَ عَنْ إِبْرَاهِیمَ النَّخَعِی عَنْ عَبْدِ الله بْنِ عُتَیبَةَ عَنْ زَیدِ بْنِ ثَابِتٍ قَالَ قَالَ لِی رَسُولُ الله (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) یا زَیدُ تَزَوَّجْتَ قُلْتُ لَا قَالَ تَزَوَّجْ تَسْتَعِفَّ مَعَ عِفَّتِک وَ لَا تَزَوَّجَنَّ خَمْساً قَالَ زَیدٌ مَنْ هُنَّ قَالَ لَا تَزَوَّجَنَّ شَهْبَرَةً وَ لَا لَهْبَرَةً وَ لَا نَهْبَرَةً وَ لَا هَیدَرَةً وَ لَا لَفُوتاً قَالَ زَیدٌ مَا عَرَفْتُ مِمَّا قُلْتَ شَیئاً (قَالَ) أَ لَسْتُمْ عَرَباً أَمَّا الشَّهْبَرَةُ فَالزَّرْقَاءُ الْبَذِیةُ وَ أَمَّا اللهبَرَةُ فَالطَّوِیلَةُ الْمَهْزُولَةُ وَ أَمَّا النَّهْبَرَةُ فَالْقَصِیرَةُ الدَّمِیمَةُ وَ أَمَّا الْهَیدَرَةُ فَالْعَجُوزُ الْمُدْبِرَةُ وَ أَمَّا اللَّفُوتُ فَذَاتُ الْوَلَدِ مِنْ غَیرِک.
  منابع: الخصال / ج‏1 / 316 / كراهة التزويج بخمس ..... ص : 316
  معاني الأخبار / النص / 318 / باب معنى الشهبرة و اللهبرة و النهبرة و الهيدرة و اللفوت ..... ص : 318
  روضة الواعظين و بصيرة المتعظين (ط - القديمة) / ج‏2 / 375 / مجلس في ذكر الحث على النكاح و فضله ..... ص : 373
  عوالي اللئالي العزيزية في الأحاديث الدينية / ج‏3 / 303 / باب النكاح ..... ص : 280
  وسائل الشيعة / ج‏20 / 36 / 7 - باب جملة مما يستحب اجتنابه من صفات النساء ..... ص : 33
  تفسير كنز الدقائق و بحر الغرائب / ج‏9 / 293 / [سورة النور(24): الآيات 32 الى 33] ..... ص : 286
  =================
  پاسخ:
  با سلام
  دوست عزیز در نقل روایات باید دقت کافی رو داشته باشید.
  در این روایت از پیامبر ازدواج با چند دسته از زنان نهی شده که یکی از آنان «شهبره» می باشد. اصحاب پیامبر معنی شهبره را از حضرت سؤال می کنند.
  حضرت می فرماید شهبره زن چشم آبی بدزبان است.(وسائل الشیعه، ج 20، ص 36).
  در این روایت پیامبر ازدواج با زنی که این دو وصف با هم در او باشد را مکروه دانسته اند.
  بنابراین ازدواج با زن چشم آبی خوش زبان بلا اشکال است.
  همانطور که در پست هم گفتیم روایاتی در دسترس هست که اتفاقا می فرمایند : رسول اللّه صلى اللّه عليه و آله: تَزَوَّجُوا الزُّرقَ؛ فَإِنَّ فيهِنَّ البَرَكَةَ. با زن چشم آبی (کبود) ازدواج کنید که در ایشان برکت است. (کلینی، کافی، ج 5، ص 335)
  در حدیث دیگری می فرماید: قَالَ رَسُولُ اللَّهِ ص تَزَوَّجُوا الزُّرْقَ فَإِنَّ فِيهِنَّ يُمْنا (بحارالانوار، ج ،100 ص 237) با زن چشم آبی ازدواج کنید که مبارکند.

 • مهمان - سارا

  در پاسخ به: مهمان - میهمان

  خب اگر میخواستند بد زبانی رو نکوهش کنند چرا فقط نگفتن بدزبان چرا حتما باید صفت چشم آبی بودن هم قبلش بیاد؟؟؟؟

 • با سلام
  اگر قصد داشتند فقط چشم آبی ها رو نکوهش کنند چرا قید بد زبان بودن رو ذکر کردند؟
  شاید قید بد زبان بودن بخاطر همین طرز فکر غلط بوده که پیامبر ص هم خواستند مردم دانند که چشم آبی ها مشکلی ندارند و بد زبان آنهاست که مناسب ازدواج نیستند.

 • مهمان - سمانه

  در پاسخ به: طلبه پاسخگو

  سلام ممنون از سایت خوبتون من چشمان سبز زیبایی دارم و خدا رو بخاطر سلامتی و زیباییم شاکرم فقط دوس دارم زودترازدواج کنم 26سالمه از خانواده اصیلی هستم حاج آقا دعا کنید برای جوونا خوشبخت شن

 • مهمان - 7

  در پاسخ به: مهمان - سمانه

  با سلام منم پسری چشم سبزهستم و دوست دارم با یه دختر چشم سبز ازدواج کنم اما متاسفانه کسانی که می شناسم هیچکدام چشم سبز نیستن مورد چشم سبزی باشه درصورت شناخت تفاهم باهاش ازدواج میکنم چون واقعا خوشگلی و چشم سبز بودن برام مهمه

وبگــــــــــردی طلبۀ پاسخگو

آخرین ارسال های انجمن

خبرخوان یافت نشد

حمایت از سایت

برای حمایت از سایت لوگوی زیر را در سایت خود درج نمایید.

جدیدترین مطالب سایت