چرا احادیث در مورد معاد و قیامت کم می باشد؟

 

پرسش:

علی اصغر قیومی:با عرض سلام

چرا با وجود اینکه تنها دین می تواند در زمینه مسائل اخروی ابهام زدایی کند، باز هم این اتفاق صورت نیفتاده است و نکات بسیار مبهمی از ان دنیا به دست ما رسیده است؟

عقل که اصولا راهی به مسائل اخروی ندارو و فقط دین است که می تواند رهگشای ما در مسائل اخروی باشد ولی دین به ذکر اصول پرداخته و از جزئیات خبری نیست؟

مثلا یک روحانی اصلا نمی تواند بگوید وضع شما در ان دنیا چگونه است بعد از یک ماه یا یک سال و ...

 پاسخ:

سلام و عرض ادب

در مورد سوال شما عرض کنم که نکات مبهمی به ما نرسیده بلکه ممکنه ما اصل مطلب را ندانسته باشیم.

و ما در مورد معاد و قیامت و حتی بهشت و جهنم آیات و روایات  فراوانی داریم که کم هم نیست و به خیلی از مسائل در قیامت اشاره شده است و ممکن است بله به جزئیاتی هم اشاره نشده باشد که خوب در مورد معاد تنها اینطور نیست بلکه در مورد این دنیا مثل احکام و مباحث اعتقادی و... هم می باشد که به جزئیات اشاره ای نشده است.

علت هم یکی بر میگرده که قرآن که همه جزئیات در آن نیست و تبین و بیان آن دست رسول خدا صل الله علیه و آله و همچنین امامان معصوم علیهم السلام بوده و این بزرگواران هم در حد نیاز و تا جایی که برای دیگران سوال بوده به این موضوعات پرداخته و جواب داده اند.

و شاید یه نکته ای هم که مد نظر باشه این است که اگر ما اطلاعات کاملی نداشته باشیم شوق به بهشت را بیشتر داشته باشیم که بدانیم چه نعمت های دیگری است و ترس از جهنم که چه عذاب های دیگری هم وجود دارد که ما نمیدانیم و باعث ترس و دوری از گناه شود.

نکته دیگر اینکه ما این مسائل رو رجوع کنیم به پیامبر و امامان و از اونها کمک بخوایم که در این زمینه اطلاعات بدهند و همانطور که بالا گفتیم تا جایی که سوال کردند اهل بیت هم پاسخ دادند.

و ممکن هست مسائلی دیگر هم در مورد قیامت باشد که درک آن برای ما مشکل و سخت باشد و نتوانیم هضم کنیم.

موفق باشید.

 

نظرات (0)

نظر ارسال شده‌ی جدیدی وجود ندارد

دیدگاه خود را بیان کنید

  1. ارسال دیدگاه بعنوان یک مهمان - ثبت نام کنید و یا وارد حساب خود شوید.
پیوست ها (0 / 3)
اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی شما

وبگــــــــــردی طلبۀ پاسخگو

دانــــــلود های مفیـــــــــــــــــــد

حمایت از سایت

برای حمایت از سایت لوگوی زیر را در سایت خود درج نمایید.

بیشترین دانلود ها

جدیدترین مطالب سایت